Macedónsko pod tlakom, aby prijalo nový názov

Západné médiá v uplynulých dňoch citovali vyjadrenia štátneho tajomníka gréckeho ministerstva zahraničných vecí Dimitrisa Droutsasa, ktorý mal povedať, že Atény sú pripravené akceptovať názov „Severné Macedónsko“ ako spôsob ukončenia sporu, ktorý, okrem iného, už brzdí európske ašpirácie Macedónska.

Väčšina médií ale necitovala Droutsasa dôsledne. Ten mal okrem toho totiž dodať, že názov „Severné Macedónsko“ by sa mal používať „vo vzťahu k všetkým“ a teda že Grécko odmieta, že by mal existovať iný názov „pre interné použitie“.

Dve mená alebo jedno erga omnes?

Podľa informácií z diplomatických zdrojov navrhol vyjednávač OSN Matthew Nimetz, aby sa názov „Republika Macedónsko“ mohol používať do vnútra krajiny  a meno „Republika Severné Macedónsko“ by malo slúžiť v medzinárodných vzťahoch. Podľa takéhoto kompromisu by na pasoch Macedóncov malo byť napísané „Republika Severné Macedónsko“ v angličtine, ale „Republika Macedónsko“ v macedónčine.

Takéto dvojité použitie by oslobodilo Skopije od nutnosti meniť svoju ústavu. Na základe tlaku zo západu už Mecedónsko svoju ústavu menilo. Stalo sa tak po etnickom konflikte, ktorý eskaloval v roku 2001 a ktorý ukončila tzv. Ochridská dohoda. V polovici 90. rokov bolo okrem toho Macedónsko donútené odstrániť zo svojej vlajky Verginske slnko a vypustiť niektoré údajné iredentistické ustanovenia z najvyššieho zákona.

Macedónska vláda premiéra Nikolu Gruevského odmieta akékoľvek nové zmeny v ústave a vyhráža sa, že ak bude pod tlakom, vyhlási o tom referendum.

Grécky štátny tajomník ministerstva zahraničia odmietol, že by pripustil myšlienku dvojitého používania názvu a trvá na tom, že akékoľvek riešenie musí byť erga omnes, čiže, že sa bude používať ako navonok tak aj dovnútra.

„Máme v tom jasno: názov s geografickým prívlastkom, pre použitie vo vzťahu ku všetkým. Geografický prívlastok musí ujasňovať realitu situácie pre použitie vo vzťahu ku všetkým, tak aby mohla prestať hra na schovávačku a našlo sa definitívne riešenie. „Severné Macedónsko“ spadá pod rámec riešnia, ktoré som popísal“, vyhlásil Droutsas.

Na novinársku otázku, či bude potrebné pre Macedónsko meniť ústavu grécky diplomat odpovedal: „Riešenie, na ktorom sa dohodneme bude musieť byť implementované plne a univerzálne. Ak skutočná implementácia znamaná zmenu ústavy, potom je to to, čo sa bude musieť udiať.“

Ak macedónsky premiér Nikola Gruevski odmietne grécky návrh bude musieť vysvetliť svojim občanom „prečo ich zbavuje európskej perspektívy“, varoval Droutsas.