Macedónsko rieši spor s Gréckom, k názvu si pridá „Vardar“

zdroj: flickr, autor: Jaime Pérez

Názov „Macedónska republika Vardar“ by mohla byť zázračným riešením dlhotrvajúceho sporu, uvádza grécka tlač. Riešenie totiž zodpovedá požiadavkám Atén, aby Macedónsko, ktoré susedí s gréckym regiónom s rovnakým názvom, prijalo meno, ktoré viac odkazuje na jeho geografickú konotáciu.

Vardar môže vyznievať ako bizarné meno pre niekoho, kto daný štát nepozná. Macedónsko je široký región, ktorého časti sa dnes nachádzajú na území troch štátov: Bulharska (Pirinské Macedónsko), Grécka (Egejské Macedónsko) a Vardarské Macedónsko- to zodpovedá územiu bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko.

Vardar je zároveň názov najdlhšej rieky v Macedónsku a jeho kotlina pokrýva dve tretiny krajiny. Ide zároveň o meno futbalového klubu a ľudovej piesne „Oj Vardare“.

Stále však nie je jasné, či Skopje odsúhlasí používanie nového mena erga omnes- teda vo vzťahu s ostatnými. Macedónsko doposiaľ trvalo na tom, že si svoj pôvodný názov ponechá pre „vnútorné účely“ a rovnako ho budú môcť používať aj tie štáty, ktoré už Macedónsko uznali.

Nevie sa tiež, či sa budú tamojší obyvatelia nazývať „Macedóncami“ alebo „Vardarskými Macedóncami“. Dvojaké použitie by znamenalo, že krajina nebude musieť zmeniť svoju ústavu a národné dokumenty, vrátane pasov. Grécko ale neuznáva macedónske pasy a až donedávna vydávalo jeho občanom víza na špeciálnom liste papiera.

Tlak zo Západu už Macedónsko raz donútilo, aby zmenilo svoju ústavu. Stalo sa tak po etnickom konflikte v roku 2001 a podpísaní takzvanej Ochridskej rámcovej dohody. Predtým, v polovici 90. rokov, zasa Macedónsko donútili, aby zo svojej zástavy odstránili Verginské slnko, keďže ide o symbol kontinuity medzi starobylou macedónskou kultúrou- pričom tento symbol už používa grécky región s rovnomenným názvom. Krajina musela zároveň zo svojej ústavy odstrániť domnelé iredentistické klauzuly.

Očakáva sa, že o prípadnej zmene ústavy sa rozhodne v referende. Premiér Nikola Gruevski je však proti takýmto zmenám a pravdepodobne povedie kampaň proti ich zavedeniu.

Výber medzi dvoma zlami

„Gruevski si vyberá medzi dvoma zlami,“ uvádza sa na titulke macedónskeho denníka Nova Makedonia. Podľa diplomatických zdrojov čelí Skopje možnosti premenovať krajinu na Republika vardarského macedónska alebo Macedónska republika (Vardar). Obe možnosti sú pre tamojších diplomatov ťažkým sústom- napriek tomu však mierne uprednostňujú druhú alternatívu.

Západné zdroje pre grécky denník Kathimerini povedali, že od stretnutia gréckeho premiéra Georgea Papandreoua priamo tvárou v tvár s jeho macedónskym kolegom Nikolom Gruevskim prišlo k pokroku- dovtedy obe strany komunikovali skôr na nižšej diplomatickej úrovni.

Obaja predstavitelia sa stretávajú už od novembra minulého roku a snažia sa podľa všetkého nájsť cestu ako vyriešiť celý konflikt.