Macedónsky premiér hrozí predčasnými voľbami

Skopje 25. augusta (TASR) – Macedónsky premiér Nikola Gruevski v sobotu pohrozil vypísaním predčasných volieb v prípade, že hlavná opozičná strana nevyvinie väčšie úsilie v záujme prekonania patovej situácie na politickej scéne, ktorá môže mať negatívny vplyv na vyhliadky macedónska na členstvo v EÚ.

Podľa Gruevského vyhliadky na začatie rokovaní o vstupe Macedónska do EÚ by mohli byť zmarené, ak konzervatívna vláda a stredoľavicoví sociálni demokrati nevypracujú dohodnutú správu o incidente z decembra minulého roka, keď polícia z parlamentu počas rozpravy o návrhu zákona o štátnom rozpočte vyviedla skupinu opozičných zákonodarcov i novinárov kvôli potýčkam medzi koaličnými poslancami a prívržencami opozície v budove parlamentu i pred ňou. V potýčkach boli zranení traja poslanci a 11 policajtov.

Incident vyšetruje komisia, v ktorej má zastúpenie opozícia i vláda a ktorá vznikla pod tlakom EÚ. Komisia v piatok vydala vyhlásenie, že jej členovia nie sú schopní dohodnúť sa na okolnostiach incidentu.

V súvislosti s tým Gruevski v sobotu pohrozil, že ak sa komisia do dnešného dňa nedohodne, vypíše predčasné voľby, aby sa tak pokúsil zachrániť pozíciu Macedónska v Bruseli. Ako druhú možnosť navrhol zvolať na pondelok parlament, ktorý by odhlasoval svoje rozpustenie a vypísal na október predčasné voľby. Na sobotňajšej tlačovej konferencii Gruevski uviedol, že má podporu dostatočného počtu poslancov, aby parlament tento návrh schválil.

Komisár EÚ pre rozšírenie Štefan Füle ešte vo februári konštatoval, že neúspech pri riešení sporu ohrozuje začatie prístupových rokovaní s Macedónskom.

Malá balkánska krajina je kandidátom na vstup do EÚ od roku 2005, ale kvôli sporu so susedným Gréckom ohľadom svojho názvu doteraz nebol stanovený dátum začiatku prístupových rokovaní.

Atény tvrdia, že názov Macedónsko implikuje aj územné nároky tejto krajiny na severogrécku provinciu Macedónia. EÚ však medzičasom naznačila ochotu začať s Macedónskom rokovať aj bez doriešenia jeho sporu s Gréckom.

Grécko v roku 2008 vetovalo vstup Macedónska do NATO a pohrozilo aj zablokovaním jeho cesty do EÚ, ak sa nenájde kompromisné riešenie ich sporu.

1 pel