Macedónsky prezident nehľadí na spory z minulosti ale na budúcnosť v EÚ

Brusel 4. septembra (TASR) – Macedónsky prezident Gjorge Ivanov počas dnešnej návštevy Bruselu uviedol, že jeho krajina sa chce pozerať dopredu, smerom k členstvu v Európskej únii, a nie späť k historickým sporom, ktoré poznačili balkánsky región.

"Európska únia je spojovacou myšlienkou pre spoločnú budúcnosť. Pracujeme na našich prístupových šanciach a chceme spolupracovať s Bulharskom na európskej úrovni. Nechajme históriu historikom," odpovedal prezident Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko na otázky novinárov, či historické spory z minulosti s Bulharskom nebudú prekážkou pre Skopje v prístupovom procese do EÚ.

Podľa neho už Macedónci nechcú hľadieť späť a skôr ich zaujíma európska perspektíva ich krajiny.

Podľa slov eurokomisára pre rozšírenie a susedské vzťahy Štefana Füleho prístupové rozhovory s Macedónskom by sa mohli začať "relatívne rýchlo."

Na tú istú otázku, o sporoch z minulosti medzi Sofiou a Skopje, komisár Füle pripomenul, že odkedy je Bulharsko členom EÚ teší sa zo všetkých výhod tohto členstva a nemalo by brániť ani svojim susedom, aby sa dostali k rovnakým výhodám.

Füle zároveň na adresu Macedónska pripomenul, že jeho prístupové šance v značnej miere záležia od napĺňania cieľov takzvanej "cestovnej mapy," kde EÚ veľký dôraz kladie na pokojné súžitie všetkých etnických skupín žijúcich v tejto krajine.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc