Maďarská vláda: EK sa mýli v prognóze deficitu, hranicu 3 % neprekročíme

Budapešť 3. mája (TASR) – Maďarská vláda považuje prognózu Európskej komisie (EK), ktorá sa týka rastu deficitu štátneho rozpočtu Maďarska, za nenáležitú a mylnú, reagoval dnes maďarský minister národného hospodárstva Mihály Varga na dnes zverejnenú jarnú správu EK o ekonomických vyhliadkach EÚ a eurozóny na roky 2013 a 2014.

EK predpovedá Maďarsku rastúci deficit rozpočtu presahujúci aj naďalej 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

"Hodnotenie komisie je nesporne menej priaznivé, než aké očakávala vláda. EK podľa nás posudzuje situáciu mylne," vyhlásil Varga podľa tlačovej agentúry MTI s poznámkou, že sa zdá, že komisia opäť používa dvojaký meter.

Maďarský minister povedal, že EK aj predtým zverejnila údaje, ktoré sa nepotvrdili. "Maďarská vláda v uplynulých troch rokoch stále potvrdzovala, že je pripravená reagovať na zmeny a že aj počas roka je schopná prijímať opatrenia na dodržanie deficitu. Kabinet sa domnieva, že aj v roku 2014 bude schopný zostať pod 3-percentnou hranicou deficitu," zdôraznil.

Za daných podmienok sa tak dá predpokladať, že Brusel neukončí disciplinárne konanie začaté voči krajine ešte v roku 2004. Konštatoval to dnes maďarský spravodajský server Hvg.hu.

Správa EK na rok 2013 predpovedá Maďarsku deficit 3 % pri raste hospodárstva o 0,2 %. V roku 2014 však už očakáva rast deficitu na 3,3 %, a to aj pri predpokladanom raste na úrovni 1,4 %.

V súvislosti s disciplinárnym konaním premiér Viktor Orbán vyhlásil, že Maďarsko urobilo, čo sa od neho očakávalo, a deficit rozpočtu znížilo pod požadovanú úroveň. "Ak si EÚ ctí princíp spravodlivosti, tak by mala konanie voči Maďarsku ukončiť," zdôraznil premiér v rannom vysielaní maďarského rozhlasu.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) jak