Maďarsko: Európski odborári odmietajú reštrikcie

Budapešť 9. apríla (TASR) – Európski odborári nechcú reštrikcie a nechcú platiť za chyby bankárov, vyhlásil dnes v Budapešti na demonštrácii zorganizovanej Európskou konfederáciou odborov (ETUC) jej generálny tajomník John Monks.

„Chceme prácu, chceme hospodársky rast, nechceme platiť za chyby bankárov, odmietame reštrikčné opatrenia. Sme za sociálnu Európu, chceme Európu pre ľudí, a nie Európu pre bankárov a bossov,“ konštatoval Monks pred 45.000-ovým davom.

„Nevzdáme sa, budeme pokračovať v našej kampani,“ odkázal generálny tajomník ETUC ministrom financií členských krajín Európskej únie, ktorí v piatok a dnes rokujú v Gödöllö neďaleko Budapešti.

Do maďarskej metropoly prišli odborári 44 konfederácií 22 európskych krajín. Medzi nimi je i 300 odborárov zo Slovenska, ktorí pricestovali ôsmimi autobusmi.

Medzi rečníkmi podujatia bol aj predseda Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslav Gazdík, ktorý povedal, že balíčky opatrení v Európe, ale i na Slovensku, zaťažujú občanov, ale málo zaťažujú kapitál.

Demonštráciu zabezpečuje množstvo policajtov a má sa ukončiť v podvečerných hodinách.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem