Maďarsko „kope“ za seba

Krátka správa

Hoci si je štátna tajomníčka maďarského ministerstva zahraničných vecí Márta Horváthné Feksziová vedomá, že Maďarsko by ako členská krajina EÚ malo presadzovať spoločný začiatok rokovaní s USA o zrušení vízovej povinnosti pre všetky nové členské štáty EÚ, kvôli urýchleniu rokovaní s USA tak však neurobí. Maďarsko sa nepripojilo k dokumentu šiestich lobujúcich krajín NATO, ktoré sa snažia o dosiahnutie bezvízového styku s USA. Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Česká republika vyjadrili nad postojom Maďarska sklamanie.

Turecký kandidát na prezidenta a súčasný minister zahraničných vecí Abdullah Gül včera ubezpečil tureckú verejnosť aj medzinárodnú scénu, že bude v prípade svojho zvolenia podporovať posilnenie sekulárnych princípov tureckej ústavy, ako aj vstup Turecka do EÚ. Prvé kolo prezidentských volieb sa v Turecku uskutoční už 20. augusta.

Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat došlo v 2. štvrťroku oproti prvému štvrťroku tohto roku k spomaleniu rastu ekonomiky v eurozóne o 0,4 a v celej EÚ o 0,2 percentuálneho bodu. Oproti 2. kvartálu minulého roka však ekonomika eurozóny vzrástla o 2,5 % a celej EÚ o 2,8 %. Slovenská ekonomika zaznamenala v druhom štvrťroku medziročný druhý najvyšší rast v EÚ (9,2 %).

Nemecký bezpečnostný expert Lukas Grunwald spochybnil zabezpečenie nových európskych pasov. Tieto pasy podľa neho možno bez väčších problémov nielen falzifikovať, ale nimi aj zneškodniť čítacie policajné zariadenie.

Izraelský veľvyslanec Ran Curiel požiadal formou listu predsedu Európskeho parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa o zrušenie naplánovanej panelovej konferencie OSN o právach Palestínčanov, ktorá sa má konať v priestoroch EP.

Za finančnej podpory Európskeho parlamentu sa v Banskej Bystrici bude od stredy do nedele konať európsky festival poézie. Jeho súčasťou budú aj verejné diskusie o Európskej únii.

EÚ podpíše v polovici septembra so Srbskom a Bosnou dohody o zmiernení vízového režimu a o repatriácii svojich občanov.