Maďarsko: Návrh na zdanenie internetu ostro kritizoval hovorca komisárky EK

Budapešť/Brusel 28. októbra (TASR) – Ostrý protest proti plánovanému zdaneniu internetu adresoval dnes v Bruseli maďarskej vláde Ryan Heath – hovorca komisárky Európskej komisie zodpovednej za digitálnu agendu Neelie Kroesovej. Informovala o tom agentúra MTI.

Na pravidelnej dennej tlačovej konferencii EK Heath povedal, že Maďarsko už aj tak zaostáva za priemerom členských štátov Európskej únie v oblasti digitálneho sektora.

Podľa hovorcu by sa Maďarsko ubralo zlým smerom, ak by zavedením tejto dane zneistilo využívanie prenosu dát prostredníctvom internetu. „Európu môže z krízy vytiahnuť práve digitálne hospodárstvo,“ cituje MTI Heartha.

Kroesová minulý týždeň na Twitteri povzbudila Maďarov k účasti na nedeľňajšej demonštrácii a výzvu organizátorov na protest zdieľala na svojej stránke na Facebooku.

Proti zámeru vlády premiéra Viktora Orbána zdaniť internet protestovali v nedeľu večer v Budapešti tisíce Maďarov. Vládu vyzvali, aby do 48 hodín úplne stiahla z parlamentu návrh na zdanenie internetu.

Vládna strana Fidesz však predložila v pondelok parlamentu pozmeňujúci návrh, ktorým by bola určená horná hranica mesačného zdanenia internetu na 700 forintov (2,27 eura) a v prípade právnických osôb 5000 forintov (16,32 eura).

Odporcovia už pripravujú protesty v Budapešti, viacerých maďarských mestách, ale aj vo Varšave.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zsl