Maďarsko očakáva, že Rusko splní záväzky vyplývajúce z členstva vo WTO

Budapešť 7. augusta (TASR) – Maďarsko očakáva, že Rusko splní svoje záväzky vyplývajúce z členstva vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Vyhlásilo to dnes maďarské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na to, že Rusko zakázalo dovoz poľnohospodárskych produktov a potravín z Európskej únie, USA, Kanady, Austrálie a Nórska.

„Je to poľutovaniahodný ruský krok, ktorý sa negatívne dotkne producentov a vývozcov z EÚ, ale aj spotrebiteľov v Rusku. Rozhodnutie ruskej vlády môže zle vplývať na prosperujúce maďarsko-ruské dvojstranné hospodárske vzťahy, ako aj na vzťahy EÚ s Ruskom,“ uviedol ďalej rezort diplomacie pre maďarský spravodajský server mfor.hu.

Maďarsko analyzuje vplyvy ruských krokov spolu s partnermi v EÚ a s inštitúciami únie, pričom spoločne konzultujú prípadné zosúladené opatrenia, ktoré si situácia vyžiada, konštatovalo maďarské ministerstvo zahraničných vecí.

Krok ruského prezidenta nasledoval po najnovšom kole sankcií, ktoré voči Rusku zaviedla v posledných dňoch Európska únia. Sprísnené sankcie sa prvýkrát zameriavajú na celé sektory hospodárstva. Biely dom uviedol, že opatrenia Kremľa ešte viac prehĺbia izoláciu Ruska od medzinárodného spoločenstva, píše agentúra AP.

Spojené štáty a EÚ obviňujú Rusko, ktoré v marci anektovalo polostrov Krym, z eskalácie napätia na východe Ukrajiny. USA a EÚ prijali najnovšie sankciám po tom, ako v polovici júla havarovalo na východe Ukrajiny lietadlo malajzijských aerolínií. Podľa západných krajín ho zostrelili proruskí separatisti. Na palube bolo 298 ľudí, z ktorých nikto neprežil.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zll