Maďarsko: Orbán otvorene vyhlásil, že likviduje demokraciu, tvrdí Spolu-PM

Budapešť 28. júla (TASR) – Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v prejave v sobotu 26. júla v rumunskom Baile Tušnad na 25. letnej univerzite Maďarov prvýkrát verejne priznal, že mieni zlikvidovať demokraciu v Maďarsku, vyhlásila dnes opozičná strana Spolu-PM (Együtt-PM).

Spolupredsedovia Spolu-PM Gergely Karácsony a Viktor Szigetvári vo vyhlásení zverejnenom agentúrou MTI uviedli, že premiér avizoval, že namiesto demokracie chce vybudovať oligarchické zriadenie štátu, ktorého vzorom je Rusko Vladimira Putina.

Spolu-PM sa kvôli prenasledovaniu nezávislých občianskych združení Orbánom chcú obrátiť na Európsku komisiu. „Spolu-PM nenechá, aby Viktor Orbán urobil z Maďarska putinovský bábkový štát. Musíme použiť všetky prostriedky. Budeme tvrdo bojovať, aby sme vybudovali odpor voči Orbánovi a aby sme obnovili právny štát,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Základom novej formy zriadenia Maďarska bude štát založený na práci, ktorého charakter nie je liberálny, vyhlásil Orbán. Premiér povedal, že vo svete v súčasnosti prebieha súťaž v tom, kto vytvorí štát, ktorý povedie národ k úspechu.

„Svet sa dnes pokúša pochopiť systémy, ktoré nie sú západné, nie sú liberálne, možno nie sú ani demokraciami, napriek tomu sú úspešné. Hviezdami analýz sú Singapur, Čína, India, Rusko, či Turecko,“ povedal Orbán.

„Pokúšame sa nájsť spôsob zorganizovania spoločnosti, ktorý je odtrhnutý od dogiem a ideológií západnej Európy, pokúšame sa vytvoriť nový maďarský štát, ktorý by bol schopný naše spoločenstvo pripraviť na to, aby sme boli v horizonte nadchádzajúcich desaťročí konkurencieschopní v celosvetovom meradle,“ dodal predseda vlády.

Podľa jeho slov je potrebné vzdať sa v zriadení spoločnosti liberálnych princípov a spôsobov. Predchádzajúci liberálny maďarský štát neochránil spoločenský majetok, nezaväzoval vlády, aby uznali, že zahraniční Maďari sú súčasťou maďarského národa, neochránil štát pred zadlžením a rodiny pred „daňovým otroctvom“.

„Občania od vedenia krajiny očakávajú, že vytvorí nové zriadenie. Po období liberalizmu by to mal byť štát založený na práci, ktorý si bude ctiť kresťanstvo, slobodu, ľudské práva a bude konkurencieschopný,“ podotkol.

Orbán vyjadril názor, že vytvoreniu takejto formy štátu bráni svojská maďarská občianska spoločnosť, v ktorej sú činní politickí aktivisti platení zo zahraničia, ktorí sa snažia prostredníctvom občianskych organizácií presadzovať zahraničné záujmy. „Preto je veľmi správne, že v parlamente začal fungovať výbor, ktorý priebežne sleduje, eviduje a zverejňuje zahraničné aktivity na získanie vplyvu v Maďarsku,“ dodal predseda maďarskej vlády.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zsl