Maďarsko: Parlament deklaráciou žiada EÚ, aby si ctila suverenitu Maďarska

Budapešť 21. októbra (TASR) – Poslanci maďarského parlamentu schválili dnes politickú deklaráciu, ktorou odmietajú nátlak Európskej komisie v otázke znižovania režijných nákladov domácností a požadujú, aby si únia ctila suverenitu Maďarska, uviedla agentúra MTI.

Podľa agentúry o postupnom znižovaní uvedených nákladov maďarská vláda rozhodla vlani a vláda premiéra Viktora Orbána sa domnieva, že únia na Maďarsko vyvíja v ostatnom období byrokratický nátlak, aby odvolala tieto opatrenia.

Za návrh hlasovalo 279 poslancov vládnych strán Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP), ako aj poslanci opozičného ultrapravicového Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik. Väčšina poslancov Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a ochranárskej strany Politika môže byť iná (LMP) nehlasovali a proti bol jeden socialista a šiesti nezávislí poslanci.

Návrh predkladal predseda parlamentnej frakcie Fideszu Antal Rogán. V schválenom dokumente sa pripomína, že parlament v roku 2010 rozhodol o zmrazení reálnej ceny energií a v roku 2012 o "znižovaní režijných nákladov maďarských rodín, ktoré boli enormne zaťažené a platili jednu z najvyšších cien elektriny a plynu v pomere k príjmom v rámci EÚ".

Podľa deklarácie socialistická vláda v období rokov 1994-1998 sprivatizovala za zlomok ceny energetické podniky, ktoré sa dostali do rúk zahraničných investorov. Socialisti od roku 2002 do roku 2010 potom umožnili 15-krát zvyšovať cenu plynu a deväťkrát cenu elektriny.

"Byrokratický aparát EÚ sa najskôr skryte, teraz však už celkom otvorene snažil vyvíjať na Maďarsko nátlak, aby zrušilo a odvolalo znižovanie režijných nákladov domácností. Maďarský parlament tento nátlak považuje za kroky v záujme energetických podnikov, ktoré sa obávajú o svoje zisky," píše sa v deklarácii parlamentu.

Maďarský zákonodarný zbor tiež vyjadril očakávanie od EÚ, aby si ctila suverenitu Maďarska, ako aj rozhodnutie o znižovaní nákladov domácností, ktoré potvrdilo svojím podpisom aj takmer 2,5 milióna maďarských občanov.

Maďarské médiá pred dvoma týždňami uviedli, že Európska komisia očakáva od Budapešti odpovede na viaceré otázky týkajúce sa uvedených opatrení. Ak Brusel nedostane uspokojivé odpovede, potom voči Maďarsku zakročí disciplinárnym konaním. Maďarská vláda už deklarovala, že nemieni ustúpiť.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) žab