Maďarsko: Podpísali dohodu o novom sídle Európskej policajnej akadémie

Budapešť 19. augusta (TASR) – Dohodu o novom sídle Európskej policajnej akadémie (CEPOL), ktoré sa sťahuje z Anglicka do Budapešti, podpísali dnes v maďarskom hlavnom meste. Informovala o tom agentúra MTI.

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér po ceremónii vyjadril radosť z toho, že sa presťahovaním akadémie do Maďarska posilní úloha Budapešti ako centra vzdelávania poriadkových síl.

CEPOL bude najmenej desať rokov sídliť v VI. budapeštianskom obvode na budínskej Starej ulici. Obnovená budova bude nielen základňou CEPOL-u, ale bude fungovať aj ako konferenčné a vzdelávacie centrum, cituje MTI z vyhlásenia akadémie.

Rada ministrov EÚ 6. mája v Bruseli rozhodla o tom, že CEPOL od septembra 2014 presťahuje svoje sídlo z anglického mesta Bramshill do Budapešti.

Európska policajná akadémia zoskupuje vyšších policajných dôstojníkov z celej Európy s cieľom podporiť cezhraničnú spoluprácu v boji proti zločinu a pri udržiavaní verejnej bezpečnosti, práva a poriadku.

CEPOL bola ako agentúra Európskej únie založená v roku 2005. Jej sekretariát zatiaľ sídli v meste Bramshill, vzdialenom asi 70 km od centra Londýna. Británia však už dávnejšie oznámila, že už nechce byť hostiteľskou krajinou tejto agentúry za rovnakých podmienok ako doteraz.

Členské štáty (Rada) museli preto hľadať inú alternatívu, pričom do konca októbra 2013 predložilo svoje ponuky až sedem členských štátov únie – Fínsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Maďarsko, Španielsko a Taliansko. Krajiny EÚ sa nakoniec dohodli, že nové sídlo agentúry bude v Budapešti.

CEPOL organizuje ročne približne 60 až 100 kurzov, seminárov a konferencií. Tieto činnosti sa realizujú na štátnych policajných akadémiách v jednotlivých členských štátoch EÚ a pokrývajú široké spektrum tém.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) rsc