Maďarsko: Poslanci schválili novelu súvisiacu s úpravou ústavy na podnet EK

Budapešť 23. septembra (TASR) – Poslanci maďarského parlamentu schválili dnes v Budapešti návrh novely Zákona o ekonomickej stabilite, súvisiacej s piatou novelou ústavy, informovala agentúra MTI. Zmenu si vyžiadala Európska komisia, ktorá v štvrtej novele základného zákona vyčítala ustanovenie, podľa ktorého má maďarská vláda možnosti zavedenia dodatočnej dane, keby Maďarsko muselo v prípade rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, prípadne iného medzinárodného súdu platiť pokutu.

Za novelu Zákona o ekonomickej stabilite hlasovalo 249 poslancov, 90 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania. Podľa novely kým štátny dlh prekračuje 50 percent hrubého domáceho produktu, v prípade mimoriadnych priamych výdavkov štátu je vláda splnomocnená vykonať určité opatrenia.

Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi 7. júna vyhlásil, že v zmysle výhrad EK vláda navrhne vyňatie sporného ustanovenia z ústavy. Ako povedal, namiesto neho zakomponuje kabinet nariadenie do právnej normy o ekonomickej stabilite, podľa ktorého vláda v prípade neočakávaných finančných výdavkov štátu bude môcť určiť "príspevok do štátneho rozpočtu".

Novela zákona, ktorú predložil minister financií Mihály Varga, vstúpi do platnosti 1. októbra.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) jam