Maďarsko: Preverovanie maďarskej ústavy v rámci EK si prevzal Barrosov tím

Brusel/Budapešť 22. marca (TASR) – Preverenie všetkých právnych noriem súvisiacich s kritizovanou štvrtou novelou maďarskej ústavy si prevzal priamo tím predsedu EK José Manuela Barrosa, napísal server Bruxinfo.

Eurokomisár pre zamestnanosť a sociálne vec László Andor pre server uviedol, že ustanovenia novelizovanej ústavy doposiaľ preverovali rôzne orgány Európskej komisie.

Podľa Andora Európsky parlament bude o maďarskej situácii diskutovať 17. apríla na štrasburskom plenárnom zasadaní, dovtedy by malo byť hodnotenie úprav maďarskej ústavy zo strany EK hotové.

Andor dodal, maďarská záležitosť týkajúca sa novely ústavy sa politicky stala mimoriadne citlivou, preto sa Barroso rozhodol, že prevezme kontrolu nad jej preverovaním.

Maďarský parlament, v ktorom má väčšinu vládnuca strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, 11. marca schválil štvrtú novelu ústavy napriek varovaniam z Európskej únie, od vlády USA i skupín pre ľudské práva, že ústavné zmeny môžu oslabiť demokraciu v Maďarsku.

Schválená novela do ústavy začlenila väčšinu prechodných ustanovení, ktoré predtým ústavný súd zrušil. Patrí k nim ustanovenie o odsúdení komunizmu či parlamentný systém uznávania cirkví. Novela zakotvila do základného zákona uzatváranie študentských zmlúv zaväzujúcich študentov v prípade štúdia na štátom financovaných odboroch zamestnať sa v Maďarsku na určitú dobu, zákaz bývania bezdomovcov na verejných priestranstvách, ale aj obmedzenie právomocí ústavného súdu pri posudzovaní ústavy.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem