Maďarsko sa stalo terčom ostrej kritiky na pôde Európskeho parlamentu

Brusel/Štrasburg 17. apríla (TASR) – Štvrtá novela maďarskej ústavy a dodržiavanie základných ľudských práv boli hlavnou témou ostrej diskusie v Európskom parlamente (EP), ktorej sa dnes ráno zúčastnili zástupcovia Európskej komisie, Rady EÚ a predstavitelia politických frakcií v EP.

Komisárka pre oblasť spravodlivosti Viviane Redingová predstavila súčasný vzťah a komunikáciu medzi Bruselom a Budapešťou, kde EK ako aktívna strážkyňa európskych zmlúv po dvoch právnych konaniach z vlaňajška zvažuje o podaní ďalšieho právneho konania voči Maďarsku, tentoraz kvôli štvrtej novele maďarskej ústavy.

Redingová pripomenula, že Súdny dvor EÚ dal komisii za pravdu v prípade nesúhlasu s predčasným odchodom sudcov do dôchodku, pričom nie sú náznaky, že by sa maďarská strana riadila rozsudkom tohto súdu. Druhé právne konanie z minulého roka, kde EÚ nesúhlasí s obmedzením nezávislosti orgánu na ochranu údajov, je v rukách Súdneho dvora EÚ.

Redingová zdôraznila, že EK nemôže súhlasiť napríklad s návrhom, že vláda uvalí ad-hoc daň na maďarských občanov, ak bude musieť Maďarsko v prípade rozhodnutia Súdneho dvora EÚ platiť pokutu. Podľa nej by tak boli maďarskí občania dvakrát trestaní: raz, že ich práva nie sú dodržiavané v zmysle legislatívy EÚ, a druhýkrát, že za to musia ešte aj zaplatiť.

Predseda Aliancie liberálov a demokratov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt zdôraznil, že v prípade Maďarka ide o jasné porušovanie viacerých základných princípov a hodnôt EÚ a preto nie je normálne, že existujú diskusie medzi ľavicou a pravicou.

Verhofstadt požiadal EK a Radu, aby oveľa tvrdšie zakročili proti Budapešti. V tomto kontexte sa odvolal na čl. 7 Zmluvy o EÚ, ktorý sa má použiť v prípade porušovania základných hodnôt únie. Predseda ALDE upozornil, že ak by komisia váhala s použitím čl. 7, ktorý viacerí poslanci označili za "atómovú bombu," tak europarlament má právomoci vyzvať Radu na použitie tohto článku voči členskému štátu.

Predseda frakcie socialistov a demokratov (S&D) v EP Hannes Swoboda začal svoj prejav vyhlásením, že Maďari vždy milovali slobodu, a pripomenul, že aj Viktor Orbán počas svojej mladosti bojoval proti neslobode.

"Ale neviem, kedy a prečo Orbán túto cestu opustil," skonštatoval Swoboda. A na adresu Maďarska dodal, že v právnom štáte parlament nemôže prijímať rozhodnutia, z ktorých vyčlení Ústavný súd, nemôže posielať sudcov do predčasného dôchodku, obmedzovať volebnú reklamu alebo trestať občanov za to, že krajina zrejme skončí na Súdnom dvore EÚ.

Swoboda v tejto súvislosti zdôraznil, že nie je férové, ak vládne kruhy v Maďarsku obviňujú z nátlaku na Budapešť európskych socialistov a ak médiá komisárku Redingovú nazývajú "pitbulom Európskej komisie."

Redingová počas debaty pripomenula, že EK v súčasnosti pracuje na podrobnej právnej analýze zmien v maďarskej ústave. Jej cieľom je zistiť, či sú rešpektované právne princípy EÚ. V tomto smere EK spolupracuje s Benátskou komisiou, ktorá v polovici júna vydá stanovisko ohľadom kompatibility zmien v maďarskej ústave s princípmi právneho štátu.

Komisárka spresnila, že Orbán na list predsedu EK Josého Manuela Barrosa odpovedal, že je ochotný spolupracovať a že iniciuje potrebné kroky, aby sa tieto veci riešili, a bude osobne brániť európske hodnoty a princípy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem