Maďarsko: Vláda akceptuje požiadavky EK a navrhne zmeny ústavy

Budapešť 12. júna (TASR) – Maďarská vláda rozhodla, že na základe podnetov Európskej komisie navrhne parlamentu úpravy ústavy, informoval dnes v Budapešti hovorca maďarskej vlády András Giró-Szász.

Podľa agentúry MTI sa návrh bude týkať okrem iného zrušenia ustanovenia o ad-hoc dani na maďarských občanov, ak bude musieť Maďarsko v prípade rozhodnutia Súdneho dvora EÚ platiť pokutu, ako aj článku o možnosti presúvania súdnych prípadov medzi súdmi.

Minister zahraničných vecí János Martonyi minulý týždeň naznačil možné zmeny ústavy s poznámkou, že piatu novelu ústavy by mohli prerokovať v zákonodarnom zbore na jeseň.

Eurokomisárka zodpovedná za oblasť spravodlivosti Viviane Redingová v diskusii o štvrtej novele maďarskej ústavy na pôde Európskeho parlamentu 17. apríla uviedla, že EK zvažuje iniciovanie ďalšieho právneho konania voči Maďarsku, tentoraz pre štvrtú novelu maďarskej ústavy.

Začiatkom júna adresovala Redingová maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi tvrdú kritiku, keď uviedla, že ústava nie je hračka, ktorú možno po pár mesiacoch meniť. Komisárka zdôraznila, že z právneho štátu nie je možné robiť si žarty.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) gon