Maďarsko: Začal sa summit premiérov Vyšehradskej štvorky

Budapešť 24. júna (TASR) – Prejavmi predsedov vlád Vyšehradskej štvorky (V4) sa dnes na pôde Maďarskej akadémie vied začal v Budapešti summit premiérov tohto zoskupenia.

Na medzinárodnej konferencii „Vyšehradská skupina – motor rastu Európy“ vystúpia aj predseda Európskej komisie José Manuel Barosso a eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn.

Premiéri Viktor Orbán, Robert Fico, Bohuslav Sobotka a Donald Tusk sa potom zídu na pôde maďarského parlamentu na spoločnom rokovaní. Následne sa stretnú s predstaviteľmi EK, s ktorými budú diskutovať o kohéznej politike a prioritách programovacieho obdobia 2014-2020. Slovensko 20. júna uzavrelo s EK Partnerskú dohodu o využívaní európskych štrukturálnych a investičných fondov v rokoch 2014-2020. Dohoda definuje stratégiu a priority pre efektívne a účinné investície vo výške 15,3 miliardy eur na najbližších desať rokov.

Summit sa koná na záver rotujúceho predsedníctva vo V4, ktoré od 1. júla od Maďarska preberie Slovensko. Jeho mottom bude Dynamický Vyšehrad pre Európu a svet. SR chce nadviazať na pozitívne výsledky predchádzajúcich predsedníctiev a koordinovať hlavné zahraničnopolitické, ekonomické a sektorové priority V4. Zvyšovanie dynamiky a konkurencieschopnosti regiónu zostáva ústrednou témou pre všetky krajiny zoskupenia.

Počas roka sa zameria na energetickú bezpečnosť, dopravnú infraštruktúru, obrannú spoluprácu, spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. Pozornosť venuje aj konsolidácii verejných financií, stimulácii ekonomického rastu a predchádzaniu daňovým únikom a daňovým podvodom v krajinách Vyšehradskej štvorky.

Slovenský premiér tiež avizoval, že na summite by chcel otvoriť vzájomnú podporu krajín V4 pri získaní portfólií pre svojich národných eurokomisárov. Slovensko už má svojho oficiálneho kandidáta, ktorým je súčasný podpredseda EK Maroš Šefčovič. Záujem má o významnú hospodársku agendu.

(osobitná spravodajkyňa TASR Erika Rusnáková) hy