Maďarský politológ Kiszelly: Maďarsko môže poslúžiť únii modelom riešenia krízy

Budapešť 11. júna (TASR) – Pre Európsku úniu a jej členské krajiny môže Maďarsko poslúžiť vzorom modelu riešenia krízy, povedal v rozhovore pre TASR maďarský politológ Zoltán Kiszelly v súvislosti s otázkou smerovania únie.

"Na silnejšie plecia uložila maďarská vláda väčšiu ťarchu a na slabších menej záťaže. Kým v Grécku, Rumunsku, Česku alebo v Lotyšsku znížil mzdy pracovníkov verejnej sféry, v iných krajinách aj dôchodky, v Portugalsku a v Grécku zrušili 14. dôchodky, zatiaľ v Maďarsku zaťažili viac nadnárodné spoločnosti a banky," konštatoval.

Rozloženie verejnej ťarchy môže podľa jeho názoru byť vzorom pre viaceré európske krajiny, najmä pre perifériu eurozóny, ktorá má problémy, teda od Írska cez Cyprus až po Grécko.

K otázke kresťanského a národného smerovania modelu štátu politológ pripomenul, že situácia je iná na východ od Labe a iná na západ od tejto rieky.

"Na západe Európy, ktorú v roku 1945 obsadili Američania, doznel proces šesťdesiatych rokov minulého storočia. Znamená to, že éra terajších vodcov v západnej Európe, ktorí boli generáciou modelu prosperity a liberalizmu roku 1968, teraz končia. Pritom na východ od Labe prežíva renesanciu tradičný konzervatívny kreťansko-rodinný model po sovietskej okupácii," vykreslil situáciu.

Podľa Kiszellyho v niektorých krajinách, napríklad v Rumunsku, teraz upravovali ústavu, podľa ktorej rodina je zväzkom muža a ženy, ale aj v Maďarsku je v ústave zmienka smerovania ku kresťanstvu, ktorého úloha po komunistickom útlaku opäť rastie, aj keď nie na úroveň predvojnového stavu.

"Vo východnej Európe je teda po sovietskom útlaku renesancia kresťanstva, náboženstva. V západnej Európe nechápu, čo sa tu deje. Oni neprežili sovietsku okupáciu a u nich sa takéto hodnoty relativizovali. Tieto hodnoty sa u nich nestanú dominantnými, iba v prípade, ak sa v prosperujúcich krajinách západnej Európy liberálny model dostane do krízy, ako sa to stalo v krajinách východnej Európy," dodal maďarský politológ.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zsl