Malta: Nový zákon umožňuje cudzincom kúpu občianstva za 650.000 eur

Valletta 13. novembra (TASR) – Maltská stredoľavá vláda čelí kritike za svoje plány povoliť majetným cudzincom kúpu občianstva tohto najmenšieho štátu EÚ za 650.000 eur. Takzvaný "Program individuálneho investora" umožňuje získať maltský pas aj občanom nečlenských krajín EÚ, pričom manželky a deti do 18 rokov môžu získať príslušné dokumenty za 25.000 eur, informovala dnes agentúra DPA.

"Je to čierny deň pre demokraciu. Občianstvo sa predsa nedá určiť peňažnou sumou, ale má inú cenu. Naša vláda mu prisúdila cenovku a zničila tým jeho skutočnú hodnotu," uviedol stredopravý opozičný líder Simon Busuttil. Nový zákon o občianstve schválil maltský parlament v utorok, čaká ho ešte podpísanie prezidentom Georgeom Abelom, čím oficiálne vstúpi do platnosti.

Európska komisia, ktorá je výkonným orgánom EÚ, oznámila, že nemá právo napadnúť opatrenie stredomorskej ostrovnej krajiny. "Členské štáty majú plnú legitimitu rozhodnúť sa, ako a komu udelia svoje občianstvo," povedal hovorca komisie Michele Cercone. Podľa odborníkov, ktorí budú viesť tento proces, by ročne mohlo požiadať o zakúpenie maltského občianstva 200 až 300 osôb.

Maltský premiér Joseph Muscat krok vlády obhajuje s tým, že by mohol prilákať do krajiny jednotlivcov schopných oživiť tamojšiu ekonomiku. Busuttil ďalej uviedol, že opozícia zvažuje referendum, keďže väčšina Malťanov sa podľa prieskumu médií stavia proti novému zákonu. Jeho Národná strana (PN) vyjadrila obavy z možného zneužitia zákona a kritizovala zachovanie anonymity uchádzačov.

3 tth rsc