Malta odmietla výzvu EP, aby prestala predávať pasy cudzincom

Valetta 16. januára (TASR) – Maltská vláda odmietla dnes výzvu poslancov Európskeho parlamentu, aby zrušila plán na predaj maltských pasov cudzincom, čo by im automaticky zaistilo prístup do Európskej únie.

Európsky parlament dnes drvivou väčšinou schválil nezáväzné uznesenie, v ktorom vyzval Maltu, aby program zastavila. Podľa neho tento krok Malty "podkopáva samotnú koncepciu európskeho občianstva".

Maltský premiér Joseph Muscat povedal, že v pláne budú pokračovať. Dodal, že jeho vláda bude zvažovať, kto pasy dostane.

Malta už začala dostávať žiadosti, premiér však odmietol povedať, koľko ich je, doplnila agentúra AP.

"Z pohľadu iných členských štátov takýto akt maltskej administratívy nie je neutrálny. Ďalšie štáty Európskej únie totiž budú musieť kupcovi maltského pasu tiež priznať a poskytnúť právo usadiť sa, voľne sa pohybovať, kandidovať v európskych voľbách a podobne," konštatoval slovenský europoslanec Jaroslav Paška (SNS).

Upozornil, že Malta sa stala prvou krajinou únie, ktorá jednoducho na európske občianstvo "nalepila cenovku", vyhodila ho na trh a začala zarábať na právach, ktoré sa zaviazalo 28 členských štátov poskytovať európskym občanom.

2 20 izi gon