Malta začala vydávať Líbyjčanom obmedzené víza

Valletta 17. marca (TASR) – Malta v utorok oznámila, že začala pre líbyjských občanov vydávať špeciálne víza, obmedzujúce ich pobyt výlučne na územie tohto stredomorského člena Európskej únie. Takýto postup má trvať do vyriešenia sporu medzi Líbyou a štátmi Schengenského priestoru.

Maltská vláda zároveň oficiálne požiadala štyri ďalšie stredozemné krajiny EÚ, aby sa pripojili k vydávaniu tzv. víz s obmedzenou územnou platnosťou. Týmto opatrením by sa obišiel čierny zoznam 188 vysokých líbyjských predstaviteľov, ktorým Švajčiarsko ako člen Schengenského priestoru odmietlo vydávať víza. Tripolis v reakcii na Švajčiarsko vo februári zamietol vstup do krajiny všetkým občanom zo Schengenskej zóny, vrátane Slovenska.

Maltský minister zahraničných vecí Tonio Borg uviedol, že sa stretol s veľvyslancami krajín EÚ sídliacimi na Malte. Oboznámil ich o maltskej pozícii a svojich minulotýždňových rokovaniach s líbyjským premiérom Bagdádím Alím Mahmúdím.

Malta navrhuje, aby stredozemné štáty EÚ vydávali víza s obmedzenou platnosťou na ich územia, dokiaľ sa spor nevyrieši. Návrh sa týka Španielska, Francúzska, Talianska a Portugalska.

Medzi Líbyou a Švajčiarskom prebieha ostrý diplomatický spor, ktorý sa začal ešte v júli 2008. Kaddáfího syna Hannibala vtedy v Ženeve zadržala polícia pre obvinenia z týrania miestnych zamestnancov. Tieto obvinenia boli neskôr stiahnuté.

Zdroj: DPA

3 hol