Maltský premiér: Politici EÚ sa prebudia len keď zomierajú ľudia

Valletta 17. októbra (TASR) – Európska únia je ľahostajná k situácii lodných migrantov, vyhlásil dnes maltský premiér Joseph Muscat. Na Maltu pritom smeruje viac ako 100 utečencov, ktorých zachránili na otvorenom mori, informovala agentúra DPA.

Krajina je spolu s juhotalianskym ostrovom Lampedusa hlavnou vstupnou bránou pre ilegálnych migrantov zo severnej Afriky. Za posledné dva týždne ich viac ako 400 zahynulo pri troch samostatných stroskotaniach plavidiel v centrálnej časti Stredozemného mora.

"Je neprijateľné, že európski politici sa prebudia len keď zomierajú ľudia," povedal dnes maltský premiér. Vyjadril obavu, že ani smrť migrantov by niektorých politikov neprebudila.

Maltské lietadlo dnes spozorovalo loď v núdzi približne 110 kilometrov južne od ostrovov. Migrantov, ktorých na palube bolo 131, vyzdvihla americká vojnová loď. Neskôr prestúpili na dve maltské lode a smerujú do hlavného mesta Valletta.

Maltský premiér požaduje viac pomoci od Európskej únie, ktorá sa bude migračnou krízou zaoberať na summite koncom budúceho týždňa. Muscat sa dnes sťažoval aj na to, že Taliansko vyhlásilo na Sicílii stav núdze. Podľa jeho slov tak bude viac migrantov smerovať na Maltu.

3 izi žab