Manažéri softvérových firiem tvrdia, že neposkytli citlivé údaje nijakej vláde

Brusel 11. novembra (TASR) – Manažéri spoločností Microsoft, Google a Facebook dnes na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli popreli, že by poskytli americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) alebo ktorejkoľvek vláde na svete priamy či neobmedzený prístup k ich serverom. Uviedli to počas vypočúvania Výboru EP pre občianske slobody (LIBE).

Výbor LIBE dnes uskutočnil v poradí už deviatu sériu vypočúvaní novinárov, politikov a rôznych expertov po prevalení škandálu s nelegálnym odpočúvaním, ktorý má na svedomí NSA. Dnes sa poslanci výboru zamerali na popredné komerčné softvérové spoločnosti. Avšak manažéri spoločností Microsoft, Google a Facebook popreli tvrdenia médií a spresnili, že ich firmy neposkytli žiadnej vláde na svete prístup k dátam zákazníkov uložených na svojich serveroch a nemôžu byť obviňovaní zo spoluúčasti na sledovacej afére NSA.

Pred poslancami výboru vystúpil aj americký kongresman Jim Sensenbrenner, predseda podvýboru Kongresu USA pre trestnú činnosť, terorizmus, vnútornú bezpečnosť a vyšetrovanie.

"Zneužitie, ktorého sa dopustila NSA, bolo vykonané bez súhlasu Kongresu. Dúfam, že sme sa poučili z tejto lekcie a že náš dohľad bude oveľa dôraznejší," povedal Sensenbrenner.

Kongresman sa na dnešnom kole vypočúvaní v EP zúčastnil spolu so senátorom Patrickom Leahym, ktorý presadil takzvaný "Freedom Act," ktorého cieľom je ukončenie aktivít NSA súvisiacich so zberom údajov o amerických občanoch. To bude možné iba novelizáciou amerického protiteroristického zákona, známeho ako "Patriot Act." Ten bol zavedený americkou vládou po teroristických útokoch na USA v septembri 2001.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) bel