Marine Le Penovú môžu stíhať za podnecovanie nenávisti

Zdroj: Európsky parlament

Poslanci Európskeho parlamentu včera hlasovali na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu o zbavení poslaneckej imunity svojej kolegyne a predsedníčky francúzskej ultrapravicovej strany Národný front Marine Le Penovej.

Francúzska prokuratúra v Lyone rieši jej prípad od roku 2011. Le Penová vtedy prirovnala moslimov modliacich sa na uliciach k nacistickej okupácii Francúzska.

O možnosti zbavenia jej imunity a následného trestného stíhania francúzskymi úradmi rozhodol ešte 19. júna výbor EP pre právne záležitosti. Europoslanci síce požívajú imunitu na výroky v Európskom parlamente, no táto im môže byť odňatá v prípade spáchania trestného činu.

"Výsledok tohto hlasovania ma vôbec netrápi," uviedla v pondelok Le Penová pre francúzske médiá na margo hlasovania v europarlamente.

Problematické výroky predniesla počas prejavu priaznivcov Národného frontu v decembri 2010, keď kritizovala organizovanie moslimských modlitieb v uliciach francúzskych miest, v tých oblastiach, kde nie sú žiadne mešity.

"Pre tých, ktorí radi hovoria o druhej svetovej vojne, môžeme hovoriť o okupácii nášho územia. Nie sú tu obrnené vozidlá ani vojaci, ale je to tiež obsadenie, ktoré znamená záťaž pre obyvateľstvo," povedal vtedy Le Penová.

Podpredseda Národného Frontu Florian Philippot sa už začiatkom júna vyjadril, že ide o politicky motivovaný útok na predsedníčku ich strany. V prvom kole posledných prezidentských volieb vo Francúzsku získala 17,9 % hlasov.

Jej otec, francúzsky politik Jean-Marie Le Pen bol dlhoročným predsedom Národného Frontu pred svojou dcérou. Rovnako bol niekoľkokrát obvinení za rasistické poznámky. Európsky parlament ho zbavoval imunity v roku 1997. Nemecký súd ho následne uznal vinným za poznámku, že „plynové komory boli „detailom“ v histórii druhej svetovej vojny.

Francúzsko modlenie na uliciach zakázalo po vlne protestov krajnej pravice. V rovnakom roku Francúzsko zakázalo nosenie moslimskej šatky zahaľujúcej tvár na verejných priestranstvách.  

EurActiv/TASR