Maroni: Kladiem si otázku, či má ešte členstvo v EÚ zmysel

Rím/Luxemburg 11. apríla (TASR) – Taliansky minister vnútra Roberto Maroni dnes reagoval rozhorčene na odmietavý postoj Európskej únie, ktorá podľa jeho názoru ponechala na summite ministrov vnútra v Luxemburgu jeho krajinu napospas.

Európska únia sa rozhodla predbežne neaktivovať ochranný mechanizmus na vyrovnanie sa s masívnym návalom utečencov z krajín severnej Afriky, vyplynulo z informácií eurokomisárky pre vnútro Cecilie Malmströmovej.

O tento krok, ktorý sa ešte v histórii únii neuplatnil a niesol by so sebou aktiváciu smernice z roku 2001, sa usilovalo práve Taliansko, ku ktorému sa neskôr pridala Malta. Obe krajiny čelia v súčasnosti masívnemu návalu utečencov zo severnej Afriky.

"Kladiem si otázku, či má ešte členstvo v Európskej únii zmysel," vyhlásil sklamaný šéf talianskeho rezortu vnútra. Podľa Maroniho slov je EÚ inštitúciou, ktorá sa okamžite zapojí, ak ide o to zachraňovať banky alebo vyhlasovať vojnu. Ak však ide o prejavy solidarity s krajinou, ktorá sa ocitla v ťažkostiach, únia sa ukrýva, dodal.

Počas hospodárskej krízy Taliansko dalo najavo solidaritu s Gréckom, Írskom a Portugalskom. V terajšej sociálnej a geopolitickej situácii si bude musieť pomôcť samo, dodal Roberto Maroni.

Zdroj: APA