Martonyi: Európska únia ako celok sa do vojenskej operácie v Líbyi nezapojí

Brusel 21. marca (TASR) – Európska únia sa do žiadnych vojenských operácií v Líbyi nezapojí, povedal pred dnešným zasadnutím ministrov zahraničných vecí európskej dvadsaťsedmičky maďarský šéf diplomacie János Martonyi.

"Dá sa s istotou povedať, že únia sa do vojenských akcií nezapojí. Ale pri kontrole Stredozemného mora, pokiaľ sa štáty tak dohodnú, asistovať bude," uviedol pre novinárov Martonyi, ktorý vyjadril aj nádej, že prebiehajúca vojenská operácia bude úspešná.

Maďarské predsedníctvo v Rade Európskej únie oznámilo, že ministri na dnešnom zasadnutí pripravia tzv. koncept krízového manažmentu. Jeho obsahom by mala byť prepracovaná podoba humanitárnej pomoci a účasť na vynútení dodržania zbrojného embarga na mori.

Členské štáty sa cez vyjadrenia ministrov nezdali jednotné v prístupe k situácii v Líbyi. Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini si napríklad myslí, že velenie operácie by jednoznačne malo prevziať NATO, pričom by sa operácia nemala pretransformovať do "vojny proti Líbyi". Severoatlantická rada rovnako dnes pokračuje v rokovaniach o stanovení úlohy NATO pri implementácii rezolúcie OSN po tom, ako zasadnutie v nedeľu neprinieslo nijaké definitívne výsledky.

"Nemala by to byť vojna proti Líbyi, malo by ísť o plnú implementáciu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Mali by sme sa posunúť od operácie koalície smerom ku koordinovanejšej akcii pod patronátom NATO, pretože aliancia má skúsenosti i prostriedky na to, aby dokázala zvládnuť takúto akciu," vyjadril sa Frattini.

Únia by mala jasne vymedziť svoje účinkovanie hlavne v podporných akciách pre presadenie rezolúcie, myslí si minister zahraničných vecí Fínska Alexander Stubb. "Implementáciu rezolúcie je potrebné chápať v širších súvislostiach. Nie je to len o bojových lietadlách nad Líbyou, ale napríklad aj o humanitárnej pomoci, o evakuácii a únia môže okrem týchto dvoch ponúknuť ešte aj kontrolu morských ciest. Rezolúcia ponúka veľmi široký mandát pre medzinárodnú komunitu," komentoval Stubb.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh