Martonyi: Pri rokovaniach Srbska s EÚ budeme pozorne sledovať otázku menšín

Budapešť 7. októbra (TASR) – Maďarsko podporuje čo najskoršie začatie prístupových rokovaní Srbska s Európskou úniou, ktoré nemieni zaťažovať dvojstrannými záležitosťami, vyhlásil dnes v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi po schôdzke so šéfom srbskej diplomacie Ivanom Mrkičom.

Podľa agentúry MTI Martonyi zdôraznil, že Maďarsko v rámci prístupových rokovaní bude osobitne pozorne sledovať otázky týkajúce sa národnostných menšín, utečencov a migrácie.

Maďarský minister vyhlásil, že vzájomné vzťahy Maďarska a Srbska sa v uplynulom období vyvíjali mimoriadne dobre a je predpoklad, že tento proces bude pokračovať aj v budúcnosti.

Dôležitú úlohu v tom podľa Martonyiho zohralo prijatie srbského zákona v roku 2009, ktorý umožnil národnostným menšinám vytvoriť si vlastné národné rady. „Bol to jednoznačne pozitívny vývoj v menšinovej politike,“ zdôraznil maďarský minister s tým, že druhým dôležitým momentom bolo gesto zmierenia na schôdzke hláv štátov oboch krajín vlani v júni vo vojvodinskom Čurugu.

Martonyi poznamenal, že od svojho rezortného partnera dostal prísľub, že srbská vláda v blízkej budúcnosti prijme nariadenie, ktorým zrušia rozhodnutie o kolektívnej vine obyvateľov troch maďarských obcí v Juhobáčskom obvode.

„Národnostné menšiny môžu posilniť priateľstvo Srbska s Maďarskom, preto sa srbská vláda rozhodla, že nepriaznivé nariadenie pre tri maďarské obce odvolá,“ reagoval Mrkič.

Šéf srbskej diplomacie ocenil maďarskú podporu Srbska v Bruseli. „Belehrad sa bude snažiť už aj počas prístupových rokovaní počúvať rady z Budapešti, aby Srbsko bolo čo najúspešnejšie. Je potrebné vypracovať vhodný mechanizmus na účinné odovzdávanie skúseností,“ konštatoval srbský hosť.

spravodajca TASR Ladislav Vallach) žab