Martonyi: Rokovania Maďarska s MMF o pôžičke meškajú kvôli Európskej komisii

Budapešť 23. apríla (TASR) – Do konca apríla sa rozhodne, kedy sa začnú rokovania Maďarska o úverovom rámci s Medzinárodným menovým fondom (MMF), vyhlásil dnes v maďarskej komerčnej televízii HírTV maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi.

Podľa jeho slov dôvodom meškania rokovaní je, že Európska komisia sa snaží vytĺcť politický kapitál z toho, že Maďarsko potrebuje úver. "V tejto situácii je EÚ tým silnejším rokovacím partnerom," dodal šéf diplomacie s tým, že cieľom maďarskej vlády je začať rokovať.

Podľa televízie EK v piatok informovala, že pokračuje analýza posledných odpovedí Maďarska na jej právne konania a komisia bude čoskoro pripravená prijať príslušné rozhodnutia.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa v utorok stretne s predsedom EK Josém Manuelom Barrosom, aby neformálne rokoval o otvorených otázkach, ktoré medzi Maďarskom a EÚ sú, citovala televízia z bruselských informácií.

Premiér Viktor Orbán 13. apríla vyhlásil, že bolo by absurdné, keby Európska únia stanovila okrem finančných podmienok aj iné podmienky rokovaní Maďarska o pôžičke od MMF.

Premiér podotkol, že zo sporných otázok je vybavených podstatne viac, než ktorých zostalo otvorených. "Naše postoje k otvoreným otázkam sme zaslali Bruselu, do niekoľkých dní by sa o nich malo rozhodnúť. V záležitostiach, v ktorých nedospejeme k dohode, rozhodne Európsky súdny dvor," konštatoval premiér.

"Brusel nie je Moskva. Tu neplatí, že niektorá z dvoch strán povie, kto má pravdu. To bolo možné iba za komunizmu," poznamenal Orbán. "Egypt požiadal MMF o pôžičku spolu s Maďarskom a už mu poskytli financie, aj keď z pohľadu politickej stability nie je možné porovnávať Egypt s Maďarskom," posťažoval sa predseda maďarskej vlády, podľa ktorého by bolo vydieraním, keby rýdzo finančné otázky boli spájané s plnením politických podmienok, trebárs z oblasti justície.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) vs/dem