M.DJUKANOVIČ: Protesty opozície nemôžu ohroziť stabilitu ČHory a jej cestu do EÚ

Bratislava 18. apríla (TASR) – Čiernohorský premiér Milo Djukanovič sa nedomnieva, že súčasná situácia, ktorá nastala po nedávnych prezidentských voľbách, bude mať dopad na ďalšie snahy o vstup krajiny do Európskej únie (EÚ). "Čierna Hora je stabilným a funkčným štátom. Som presvedčený, že ani tento demokratický prejav opozície nemôže ohroziť stabilitu Čiernej Hory a jej cestu do EÚ," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii po stretnutí so slovenským šéfom diplomacie Miroslavom Lajčákom.

Opozičné strany namietali voči údajnej manipulácii hlasovania predovšetkým v zoznamoch voličov a pri hlasoch odovzdaných poštou. Podľa ich tvrdení v skutočnosti zvíťazil spoločný opozičný kandidát Miodrag Lekič, a nie úradujúca hlava štátu Filip Vujanovič. Ten bol kandidátom vládnucej Demokratickej strany socialistov (DPS) a blízkym spojencom Djukanoviča.

Podľa oficiálnych výsledkov získal Vujanovič približne 51,2 a Lekič 48,8 percenta odovzdaných hlasov.

Opozícia varovala, že Vujanovičovo víťazstvo neuzná a bude bojkotovať zasadnutia parlamentu a organizovať protesty. Najbližší sa má uskutočniť už túto sobotu 20. apríla.

Ako dodal Djukanovič, opozícia, ktorá nesúhlasí s výsledkom volieb, sa obrátila na Ústavný súd. Ešte predtým však čiernohorská ústredná volebná komisia zamietla 17 podnetov opozície upozorňujúcich na možné neregulárnosti počas hlasovania zo 7. apríla. "Po vyjadrení Ústavného súdu sa vyčerpajú všetky inštitucionálne možnosti na zmenu tohto výsledku," pripomenul premiér.

Djukanovič ako predseda vlády aj strany DPS prišiel s návrhom, aby sa znovu prezreli všetky volebné lístky. "Je to jediná logická cesta na to, aby sme odstránili pochybnosti a potvrdilo to, čo je demokratickou vôľou občanov Čiernej Hory," podčiarkol s tým, že ak toto niekto odmieta, tak vznikajú otázky o tom, či potom neodmieta inštitucionálnu suverenitu ČH.

Lajčák zopakoval, že ide o situáciu, keď treba rešpektovať inštitúcie štátu. "Demokratický potenciál politikov sa prejavuje práve v tom, že sú pripravení akceptovať tie rozhodnutia, ktoré príslušné inštitúcie donesú," dodal.

Znovu deklaroval podporu Slovenska úsiliu Podgorice stať sa členom EÚ a NATO. Podľa neho je to dôležité z hľadiska celého regiónu. "ČH je dnes jediná krajina, ktorá reálne napreduje v procese európskej integrácie, preto chceme vidieť, že tento proces žije a že európska perspektíva je naozaj reálna pre celý región, a v tomto je úspech ČH veľmi dôležitý," uviedol.

S premiérom dnes hovorili o konkrétnych formách pomoci SR v procese prípravy na budúce členstvo v euroatlantických štruktúrach. "Projektov je celý rad a ubezpečil som, že budú pokračovať," avizoval Lajčák.

er jak