Lukašenko pochopí tému dodržovania ľudských práv len cez peňaženku

Bratislava/Brusel 21. marca (TASR) – Slovensko chce presadiť v priebehu nasledujúcich mesiacov širšie sankcie proti Bielorusku. Tie by zahŕňali obmedzujúce ekonomické opatrenia pre firmy blízke autoritárskemu režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Za tým účelom dnes Slovensko prostredníctvom ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu požiadalo Európsku komisiu (EK) a Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (EEAS) o vypracovanie konceptu možností uvalenia ďalších sankcií, a to do nasledujúceho zasadnutia ministrov zahraničných vecí 13. apríla.

"Volal som vo svojom vystúpení po sprísnení sankcií. Zmienil som sa o tom, že Európska únia bude mať kredit a rešpekt, keď si dokáže vynútiť rešpektovanie svojich rozhodnutí. Požiadal som EK a EEAS, aby do budúceho zasadnutia ministrov pre zahraničné vzťahy predložili ďalšie modality možných sankcií, ktorými budeme stupňovať tlak na režim Lukašenka dovtedy, kým bude väzniť tzv. bojovníkov pre demokraciu," informoval Dzurinda a dodal, že reakcie na jeho iniciatívu boli pozitívne a podporila ho predovšetkým poľská strana.

"Opatrenia sa môžu a budú pohybovať v dvoch rovinách. Prvá je politická, napríklad v oblasti kontaktov s predstaviteľmi režimu – mal by sa rozširovať zoznam osôb, ktoré sú vylúčené z rokovaní i z cestovania na územie krajín EÚ. To, čo však považujem za kľúčové – a nie som sám -, sú cielené ekonomické sankcie. Ľudia ako Alexander Lukašenko nie veľmi rozumejú potrebe ľudských práv, ale rozumejú vtedy, keď to pocítia na svojej peňaženke, na svojej ekonomike. Mali by sme mať odvahu prijať potrebné opatrenia," priblížil Dzurinda svoje očakávania od nasledujúcich zasadnutí Rady pre zahraničné vzťahy.

Mnohí odporcovia siahnutia po ekonomických sankciách argumentujú tým, že by mohli mať priamy dopad na život obyvateľstva, čo nie je cieľom Európskej únie.

"Ak sú našou najvyššou prioritou ľudia, ktorí chcú v Bielorusku slobodu, potom by sme nemali váhať. Lebo čím dlhšie budeme váhať, tým viac budeme predlžovať ten neľudský, tyranský a nedemokratický režim. Domnievam sa, že existujú zoznamy podnikov a inštitúcií, ktoré sú priamo prepojené na Lukašenkov režim. Najmä voči nim je potrebné prijať cielené reštriktívne opatrenia – ekonomické embargo," vysvetlil minister.

Spomínané sankcie by sa mohli niesť v rovine zmrazenia aktív firiem, zákazu obchodovania s nimi a zákazu akýchkoľvek kontaktov so všetkými ich predstaviteľmi.

Európska únia práve dnes rozšírila zoznam jednotlivcov o ďalších 19 ľudí, ktorí sú bezprostredne spätí s režimom "posledného diktátora v Európe".

Napäté diplomatické vzťahy medzi Bieloruskom a dvadsaťsedmičkou podčiarklo aj následné rozhodnutie Minska o odvetných krokoch, keď krajina zakázala vstup na svoje územie viac než 150 osobám. Medzi nimi je aj niekoľko novinárov zo západnej Európy a na "čiernej listine" je i predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.

Minsk chce podľa informácií médií vypovedať aj niekoľko projektov cezhraničnej spolupráce s Európskou úniou a znemožniť prácu niektorých zahraničných nadácií a mimovládnych organizácií na území Bieloruska.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem ed