M.DZURINDA: Politika by sa so športom nemala miešať ani pri hokejových MS 2014

Bratislava/Brusel 23. mája (TASR) – Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda sa dnes postavil proti tomu, aby politici spájali udalosti v politickej rovine v Bielorusku s organizáciou hokejových majstrovstiev sveta v tejto krajine v roku 2014.

"Klzký ľad" – takto dnes opísal Dzurinda po zasadnutí Rady pre zahraničné veci v Bruseli predloženie iniciatívy Európskeho parlamentu, ktorý vyzýva na výmenu organizátora MS.

Dzurinda reagoval na iniciatívu Európskeho parlamentu (EP), ktorý vo svojom uznesení vyzval Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF), aby Minsku odobrala právo organizovať MS v olympijskom roku.

Bieloruský vládny režim na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom totiž podľa EP porušuje základné práva svojich občanov a za tieto svoje aktivity by mal byť potrestaný aj na športovom poli.

"Správanie bieloruského režimu krajinu jasne zbavuje privilégia usporiadať významné športové podujatie," povedal v polovici mája predseda EP Jerzy Buzek.

Buzek prezentoval žiadosť šéfovi IIHF Renému Faselovi a podpísali sa pod ňu lídri rôznych parlamentných výborov vrátane slovenského europoslanca a Dzurindovho straníckeho kolegu z SDKÚ-DS Petra Šťastného.

"V politike sa niektoré veci hodia viac exekutíve, niektoré viac parlamentu. Nemám nič proti tomu, že Európsky parlament prijal istý druh vyhlásenia, ale nedomnievam sa, že je to téma, do ktorej by slovenská diplomacia mala zasahovať. Sme v oblasti mimovládnych organizácií a tak je to správne, že je organizácia nášho života oddelená," dodal Dzurinda.

Dzurindov český rezortný kolega Karel Schwarzenberg zatiaľ nie je rozhodnutý, na ktorú stranu by sa v spore postavil. Myslí si, že usporiadanie turnaja by pre bieloruské obyvateľstvo mohlo priniesť pozitívne veci – napríklad konfrontáciu so západným štýlom života prostredníctvom turistov, ktorí by krajinu počas šampionátu navštívili.

"Dôležité je aj to, aby mali Bielorusi čo najviac kontaktov so západným svetom – a príliv turistov by mohol pôsobiť z tohto hľadiska blahodarne. Na druhej strane je otázne, akú prestíž organizáciou turnaja Lukašenko získal. Musí sa to ale starostlivo zvážiť a vydiskutovať."

Ministri však dnes podnikli ďalšie sankčné opatrenia pre bieloruský režim na inom poli: dohodli sa na ďalšom rozšírení zoznamu jednotlivcov, ktorým sa zmrazia aktíva v európskych bankách a ktorí nemôžu ani cestovať do členských krajín únie.

Predchádzajúci zoznam 175 mien sa rozšíril o ďalších 13; ide zväčša o príslušníkov režimu, ktorí mali na svedomí prenasledovanie a odsúdenie opozičných lídrov a prezidentského kandidáta Andreja Sannikava. Ekonomické sankcie však zatiaľ na stole nie sú a ministri sa k nim dostanú až na svojom júnovom zasadnutí.

"Nedokážem odhadnúť, do akej miery je presvedčenie o potrebe ekonomických sankcií veľké medzi ostatnými členskými štátmi, ale prehlbuje sa. Našou úlohou je povedať jasné slovo v záujme bieloruského ľudu. Európska komisia i členské štáty disponujú odborným zázemím, aby sme boli schopní do mesiaca identifikovať aktérov a firmy," dodal Dzurinda, ktorý informoval aj o tom, že slovenská diplomacia pripravila pre ostatné delegácie tzv. non-paper, teda nezáväzné návrhy o podobe sankcií.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem ed