Medzinárodná petícia pre belgického kráľa chce stopnúť eutanáziu pre deti

Brusel 18. februára (TASR) – Vo viac než 50 krajinách po celom svete sa začal zber podpisov pod petíciu pre belgického kráľa Filipa. Signatári petície žiadajú belgického monarchu, aby nepodpísal zmenu zákona o eutanázii, vďaka ktorej bude dobrovoľné ukončenie života nevyliečiteľných pacientov možné bez vekového obmedzenia, čiže aj pre deti.

Belgický parlament minulý týždeň, po predošlom súhlasnom stanovisku Senátu, rozhodol o legislatívnej zmene, ktorou sa katolícke Belgicko stáva po Holandsku druhou krajinou na svete s umožnením eutanázie pre mladistvých a prvou krajinou vôbec, ktorá túto praktiku za prísnej asistencie lekárov a psychológov umožní aj pre malé deti.

"Žiadame Vaše Veličenstvo, aby vypočulo hlas svedomia," uvádza sa v texte petície, ktorá sa zrodila z iniciatívy španielskej nadácie CitizenGO.

Španielska nadácia je združením občianskych aktivistov, ktorí sa snažia slúžiť spoločnosti ochranou dôstojnosti ľudskej osoby a rešpektovania ľudských práv vo všetkých oblastiach.

Iniciátori medzinárodnej petície belgický pozmenený zákon označili za "najhorší zákon o eutanázii na celom svete." Zmyslom petície má byť vyjadrenie vôle Európanov pomôcť kráľovi Filipovi pri prijímaní "ťažkého rozhodnutia," pred ktorým sa ocitol.

Nové legislatívne znenie o eutanázii nadobudne platnosť až po podpise zo strany belgického kráľa. Ak kráľ kontroverzný návrh zákona podpíše, ten vstúpi do platnosti už v najbližších týždňoch.

Zákon ostro odsúdili katolícki biskupi z viacerých krajín a kritické ohlasy prišli aj od konzervatívnych poslancov Európskeho parlamentu. Hlava belgickej katolíckej cirkvi, biskup Andrew Leonard, na adresu návrhu zákona uviedol, že "ničí solidaritu občanov k ľuďom, ktorí sa ocitnú v núdzi" a upozornil na paradoxnú situáciu, keď v Belgicku občianske právo neumožňuje maloletým osobám uzatvárať manželstvo alebo kúpiť dom, ale dovoľuje im rozhodovať o otázke života a smrti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl