Merkelová bráni postoj Francúzska dodať Rusom bojové lode Mistral

Brusel 5. júna (TASR) – Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vyjadrila podporu pre zámer Francúzska rešpektovať dohodu s Ruskom o dodávkach dvoch bojových lodí typu Mistral – aj napriek kritike zo strany USA, uviedol dnes európsky internetový denník EUobserver.

Merkelová v Bruseli v rámci summitu G7 upozornila, že k prerušeniu dohody o dodávkach bojových lodí by mohlo dôjsť iba v prípade, ak Európska únia zavedie voči Rusku tretiu fázu sankcií, ktorá už znamená aj konkrétne ekonomické sankcie.

„Otázky spojené s exportmi do Ruska spadajú pod tretiu fázu sankcií. Pokiaľ ide o túto fázu, dohodli sme sa – ja osobne som sa dohodla s prezidentom USA – že v prípade, ak sa ukrajinské prezidentské voľby uskutočnia, k tejto fáze neprikročíme. Videli sme, že voľby boli úspešné,“ uviedla Merkelová. Dodala však, že aj napriek úspešným voľbám, na východe Ukrajiny sú stále negatívne prvky jej destabilizácie a varovala, že ak sa situácia na Ukrajine bude naďalej destabilizovať, tretia fáza sankcií voči Rusku sa môže začať.

Francúzsky prezident Francois Hollande na summite G7 už predtým oznámil, že jeho krajina dodrží zmluvné záväzky s Ruskom a v októbri dodá dve zazmluvnené lode s pristávacou plochou pre bojové vrtuľníky.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry v stredu vyhlásil, že ochota Francúzska dodať Rusom lode Mistral je pre Washington znepokojujúca.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl