Medzivládny princíp musí byť naďalej vysoko vo fungovaní únie

Brusel/Bruggy 2. novembra (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes varovala pred medziinštitucionálnymi "hádkami" v rámci Európskej únie a obhajovala medzivládny princíp fungovania nadnárodného zoskupenia.

Merkelová predstúpila pred novinárov v Brugách, kde absolvovala stretnutie s najvyššími predstaviteľmi Belgicka – dosluhujúcim predsedom vlády Yvesom Letermom a kráľom Albertom II.

Podľa agentúry DPA je Merkelová spokojná s doterajším fungovaním únie pod novým rozdelením kompetencií po prijatí Lisabonskej zmluvy, ale dvadsaťsedmička ako aj jej riadiace inštitúcie si musia dať pozor, aby sa vyhla "obmedzenému rozmýšľaniu".

Právo na návrh legislatívy Európskej únie má výlučne Európska komisia, čo môže v niektorých prípadoch znamenať zúženie perspektívy videnia niektorých problémov súžiacich úniu. Merkelová zdôraznila, že aj po Lisabonskej zmluve je dôležité neignorovať prínos intergovernmentálnej spolupráce do tvorby budúcnosti únie.

"Nemôžeme prehliadať, že Európska rada je súčasťou EÚ. Národné štáty sú konštruktívnou súčasťou fungovania únie a nie jej protivníkom," cituje šéfku nemeckej vlády DPA.

(spravodajca TASR Silvester Balog)