Merkelová nevylúčila ďalšie sankcie voči Rusku, ak zlyhá dohoda z Minska

Brusel 13. februára (TASR) – Európska únia môže uvaliť na Rusko ďalšie sankcie, ak sa nebude plne implementovať prímerie dohodnuté v Minsku medzi ukrajinskou vládou a separatistami. Povedala to nemecká kancelárka Angela Merkelová po štvrtkovom summite EÚ.

„Nechávame otvorenú možnosť, že ak tieto nové dohody nebudú implementované, prijmeme ďalšie opatrenia,“ uviedla Merkelová, ktorú citovala agentúra Reuters. Existujúce sankcie voči Moskve podľa nej môžu byť zrušené až po odstránení dôvodov, ktoré k nim viedli.

Európska únia uvalila na Rusko a proruských separatistov na Kryme a východe Ukrajiny sankcie, ktoré obsahujú zákaz vydávania víz, zmrazenie majetku, zamedzenie prístupu na európske kapitálové trhy a k zbraniam a technológiám.

Účastníci rokovaní tzv. normandskej štvorky uzavreli vo štvrtok v Minsku dohodu o ukončení bojov na juhovýchode Ukrajiny. Dokument podpísali len členovia kontaktnej skupiny pre urovnanie krízy.

Francúzsky prezident Francois Hollande, nemecká kancelárka Angela Merkelová, ukrajinský prezident Petro Porošenko a ruský prezident Vladimir Putin – ako predstavitelia normandskej štvorky – sa k plneniu dohody zaviazali ústne.

Prímerie na východe Ukrajiny začne platiť 15. februára o 00.00 h miestneho času. Bola ďalej dosiahnutá dohoda o stiahnutí ťažkého delostrelectva a vytvorení bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov, ako aj o opatreniach, ktoré budú smerovať k trvalému politickému urovnaniu situácie.

1 20 dod hy