MERKELOVÁ: O stálom krízovom mechanizme sa rozhodne na decembrovom summite

Berlín 8. decembra (TASR) – O stálom mechanizme riešenia dlhových kríz v eurozóne by sa malo rozhodnúť na najbližšom summite Európskej únie (EÚ), ktorý sa bude konať v Bruseli 16. a 17. decembra, myslí si nemecká kancelárka Angela Merkelová. Na spoločnej tlačovej konferencii so švédskym premiérom Fredrikom Reinfeldtom dodala, že očakáva malé zmeny Zmluvy o EÚ.

Stály krízový mechanizmus by mal nahradiť dočasný stabilizačný mechanizmus, takzvaný euroval, ktorý by mal skončiť v polovici roka 2013. Predovšetkým Nemecko tlačí na to, aby sa do riešenia budúcich dlhových kríz zapojili aj súkromní investori a aby sa vytvoril mechanizmu riadeného bankrotu pre štáty eurozóny.

S ďalším návrhom prišli tento týždeň šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker a taliansky minister financií Giulio Tremonti. Podľa nich by krízu vyriešili spoločné európske dlhopisy, takzvané E-bondy, ktoré by emitovala Európska dlhová agentúra (European Debt Agency, EDA). EDA by mala nahradiť dočasný Európsky fond finančnej stability (EFSF).

Proti spoločným európskym dlhopisom je predovšetkým Berlín, ktorý namieta, že by to vyžadovalo rozsiahle zmeny v legislatíve únie. Navyše sa obáva jednotných výnosov, ktoré by jednotlivé vlády nemotivovali šetriť.

S návrhom Nemecka na zapojenie súkromných investorov, ktorí by mohli v krajnom prípade prísť o časť svojich peňazí, majú problém zasa okrajové štáty eurozóny, ktoré aktuálne bojujú s dlhovou a fiškálnou krízou. Tento návrh totiž znervóznil trh a viedol k zvýšeniu výnosov ich dlhopisov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 lom gl