Merkelová opätovne varovala Putina pred eskaláciou na Ukrajine

Berlín 5. apríla (TASR) – Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová pohrozila dnes v Berlíne ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi ďalšími sankciami v prípade eskalácie konfliktu na Ukrajine.

„Nikto by sa nemal nechať pomýliť, aj keď sme v Európe odlišní … spoločne prijmeme naše rozhodnutia,“ formulovala narážajúc na možné hospodárske sankcie podľa tlačovej agentúry DPA šéfka spolkovej vlády na zjazde jej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorý predchádza voľbám do Európskeho parlamentu.

Merkelová súčasne vyjadrila poľutovanie nad tým, že v časoch neustále sa zintenzívňujúcej spolupráce s Ruskom sa v tejto krajine presadilo zmýšľanie o územných požiadavkách, lebo ľudia na Ukrajine požadovali dohodu s Európskou úniou. Kancelárka však zdôraznila, že nikto na starom kontinente nemá záujem prerušiť obchodné kontakty s Moskvou.

Kancelárka sa vyslovila za zintenzívnenie hospodárskej spolupráce v rámci únie a za jej väčšie priblíženie k občanom. Pre pozitívnu budúcnosť kontinentu je rozhodujúce, aby ľudia mali prácu, zdôraznila a dodala, že je potrebné viac koordinovať hospodársku politiku eurokrajín.

Pred delegátmi zjazdu vystúpil aj volebný líder európskych konzervatívcov vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktorý by sa v prípade ich úspechu stal novým predsedom Európskej komisie.

Bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker zdôraznil, že členmi komisie by mali byť plnokrvní politici, ktorí už dokázali, že čosi vedia. Zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že o eurokomisároch sa nezriedka hovorí ako o úradníkoch.

Podľa jeho slov si mnohí ľudia nevážia zjednotenie starého kontinentu a prakticky už nevedia, čo znamenajú hranice. V princípe by ich bolo treba zrejme zasa obnoviť na šesť mesiacov, poznamenal a dodal, že generácia jeho rodičov musela zaplatiť nemalú cenu za zjednotenú Európu.

Vo funkcii generálneho tajomníka CDU potvrdil zjazd dnes veľkou väčšinou hlasov poslanca Petera Taubera, ktorý nahradí na tomto poste Hermanna Gröheho.

Delegáti zvolili za nového pokladníka CDU a nástupcu odstúpivšieho Helmuta Linssena takmer jednohlasne poslanca Spolkového snemu Philippa Murmanna.

3 le