MERKELOVÁ: Opatrenia na stabilizáciu eura musia byť súčasťou komplexného balíka

Mainz 15. januára (TASR) – Každé nové opatrenie na stabilizáciu eura by malo byť súčasťou komplexného strategického balíka, vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová, čím znížila nádeje, že únia prijme rýchle rozhodnutie na utlmenie dlhovej krízy eurozóny.

Európska komisia (EK) rovnako ako ostatné členské štáty eurozóny tlačia na Nemecko, aby súhlasilo s posilnením Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), takzvaného eurovalu. Chcú navýšiť prostriedky, ktoré má k dispozícii, a rozšíriť pole jeho pôsobnosti.

"Čo sa týka ďalšieho balíka opatrení, najdôležitejšie je, aby sme vyvinuli komplexnú stratégiu, ktorej súčasťou musí v každom prípade byť prehĺbenie ekonomickej koordinácie," uviedla Merkelová na tlačovej konferencii po stretnutí s vedením jej kresťansko-demokratickej strany CDU. "Nemôžeme každý deň prichádzať s iným špecifickým hľadiskom," dodala.

Berlín trvá na tom, že nie je potrebné zvyšovať prostriedky v 440-miliónovom eurovale, z ktorého o pomoc doteraz požiadalo len Írsko. Nemecká vláda je však otvorená diskusiám o spôsoboch, ktoré umožnia plné využitie kapacity eurovalu.

Bruselský zdroj uviedol pre agentúru Reuters, že Berlín upokojili úspešné aukcie vládnych dlhopisov Portugalska a Španielska a v súčasnosti nepovažuje za urgentné zvýšenie úverovej kapacity eurovalu. Namiesto toho Nemecko stále častejšie hovorí o tom, že na marcovom summite EÚ by sa mali lídri dohodnúť na komplexnom balíku protikrízových opatrení.

Portugalsko a Španielsko sú považované za ďalšie krajiny, ktoré budú musieť požiadať o finančnú pomoc podobne ako Grécko a Írsko. EFSF si oficiálne môže na trhu požičať 440 miliárd eur, ktoré má k dispozícii na záchranné úvery pre krajiny eurozóny v problémoch. Skutočná úverová kapacita fondu je však len asi 250 miliárd eur z dôvodu komplexného systému záruk, ktoré umožňujú fondu, aby si zachoval najvyšší rating. Týchto 250 miliárd eur však nebude stačiť na záchranu Portugalska a Španielska, ak by ju potrebovali.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl