Merkelová podporila výberJunckera za lídra konzervatívcov vo voľbách do EP

Berlín 6. februára (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes podporila vymenovanie bývalého luxemburského premiéra a šéfa skupiny ministrov financií eurozóny Jeana-Clauda Junckera za vodcu európskych konzervatívcov v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu. Merkelová to podľa agentúry DPA povedala po rokovaní s luxemburským premiérom Xavierom Bettelom, ktorý je na návšteve Nemecka.

Podľa jej slov "nie je žiadnym tajomstvom, že (Juncker) má jej veľké sympatie".

Merkelová stojí na čele Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), ktorá je najväčším členom Európskej ľudovej strany (EPP).

"Nerozhodujeme o tom sami," zdôraznila ďalej kancelárka s tým, že konečné rozhodnutie prijme EPP na svojom stretnutí v írskom Dubline v dňoch 6. a 7. marca.

Juckerova strana je v súčasnosti v Luxembursku v opozícii, expremiér by sa preto mohol venovať funkcii lídra vo voľbách do EP, ktoré sa uskutočnia v dňoch 22.-25. mája.

Agentúra DPA citovala aj Bettela, ktorý povedal, že "eurokomisárov menujú (národné) vlády. Ak by sa pán Juncker dokázal stať predsedom Európskej komisie, samozrejme by sme túto kandidatúru podporili".

3 žab hy