Merkelová: Prvá konferencia EÚ-Srbsko môže byť v januári 2014

Berlín/Belehrad 27. júna (TASR) – Prvá konferencia EÚ so Srbskom o prístupových rokovaniach sa môže uskutočniť v januári 2014, ak sa v decembri tohto roka potvrdí pokrok v plnení dohody medzi Belehradom a Prištinou. Povedala to dnes v nemeckom parlamente kancelárka Angela Merkelová.

Pred konečným vstupom Srbska do únie je potrebná „úplná normalizácia“ vzťahov Belehradu a Prištiny, citoval Merkelovú spravodajský server Vesti-online.

Merkelová dnes pred summitom EÚ predniesla na pôde Bundestagu správu spolkovej vlády, v ktorej zároveň uviedla, že Srbsko aj Kosovo dosiahli „bezpochyby rozhodujúci pokrok“ podpisom dohody v Bruseli z 19. apríla.

Ako však dodala, „len ak sa v decembri potvrdí pokrok v realizácii dohodnutého, bude možné, aby sa v januári konala prvá konferencia EÚ a Srbska o prístupe“.

Srbsko a Kosovo sa dohodou z 19. apríla zaviazali, že si vzájomne nebudú podkopávať úsilie o integráciu do EÚ. Podľa dohody by severné Kosovo, obývané prevažne Srbmi, malo disponovať špeciálnymi autonómnymi právami, ktoré naň prenesie Priština. Ich súčasťou bude právo mať vlastného prezidenta, parlament, policajného veliteľa a akúsi formu vlády.

12 20 zsl