Merkelová varovala Camerona, aby netrval na obmedzení počtu migrantov

Berlín 2. novembra (TASR) – Zámer britského premiéra Davida Camerona obmedziť počet migrantov vstupujúcich do Spojeného kráľovstva z Európskej únie by mohlo viesť nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú k tomu, že by sa mohla vzdať svojho úsilia udržať Britániu v momentálne 28-člennom bloku. Uviedol to dnes web spravodajského týždenníka Der Spiegel s odvolaním sa na zdroje v úrade kancelárky a ministerstve zahraničných vecí.

Merkelová podľa nich varovala Camerona na októbrovom summite Európskej únie v rozhovore medzi štyrmi očami, že ak bude trvať na zavedení kvót pre migrantov, dosiahne sa „bod, odkiaľ niet návratu“.

Podľa nemeckej kancelárky je Cameronov postoj v jasnom rozpore s jadrom zmlúv EÚ, ktoré občanom členských štátov garantujú právo žiť a pracovať kdekoľvek v Únii.

Cameron je momentálne pod značným vnútropolitickým tlakom. V máji 2015 sa v Británii uskutočnia voľby do Dolnej snemovne, v ktorých jeho konzervatívci nemajú víťazstvo ani zďaleka isté. Prísľub o obmedzení prílivu prisťahovalcov dal premiér zrejme aj preto, aby vzal vietor z plachiet protiimigračnej a euroskeptickej Strane nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá by mohla získať v doplňovacích voľbách 20. novembra ďalší parlamentný mandát.

Merkelová dala v minulosti najavo, že sympatizuje s niektorými požiadavkami Británie v súvislosti s EÚ, napríklad znížiť byrokraciu, avšak je proti obmedzovaniu základného práva na slobodu pohybu.

3 hy