Mesto duchov je symbolom potenciálu zjednoteného Cypru

"Asfalt na cestách popraskal na horúcom slnku a popri chodníkoch rastú kríky. Dnes, 24. septembra 1977, sú stále prestreté stoly na raňajky, stále visí prádlo a lampy stále svietia. Famagusta je mesto duchov", napísal tri roky po invázii tureckej armády do mesta švédsky novinár. Turistické mesto, s mnohými hotelmi opustili grécki Cyperčania už pred 36 rokmi bez možnosti návratu.

Konkrétne by to mala byť časť mesta nazývaná Varosha, od ktoréj sa má začať, myslí si prezident Christofias.

Ak by Turecko vrátilo Varoshu pod kontrolu OSN, Cyperská republika bude súhlasiť s tým, aby sa prístav Famagusta, ktorý je dnes viac mestom duchov, otvoril komerčným stykom s EÚ, vyhlásila hlava štátu. S podporou EÚ sa prístav má stať „súčasťou dedičstva oboch komunít“.

Cyperský prezident to povedal počas oficiálnej večere na počesť predsedu Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka, ktorý rozdelený ostrov navštívil.

Ak by sa podarilo pokročiť v otázke Cypru, odblokoval by sa tým zároveň čiastočne prístupový proces Turecka, ktorý z veľkej časti blokuje práve tento problém.

Severná časť Cypru je od roku 1974 okupovaná Tureckom, je politicky izolovaná a nemá žiadny priamy kontakt ani obchodné styky s EÚ. Ako odvetné opatrenie Turecko nevpúšťa lode ani lietadlá z Cyperskej republiky, ktorú oficiálne neuznáva, do svojich prístavov a letísk.

Hlavný turecký vyjednávač pre vstup Turecka do EÚ Egemen Bağış nedávno pre EurActiv povedal, že Ankara je pripravená otvoriť svoje prístavy a letiská doprave z Cypru „aj zajtra“.

„Ak bude implementované rozhodnutie Európskej rady z apríla 2004, ak by španielske, holandské, nemecké a francúzske lietadlá pristávali na letisku Ercan (severný Cyprus), ak by lode ďalších európskych krajín vykladali svoj tovar na severe Cypru, budú tu grécko-cyperské lietadlá a lode vítané“, povedal. 

„Svet možno ignoruje, že na ostrove sú dva štáty. Len preto, že EÚ 15 urobila zlé rozhodnutie a prijala (za člena) južný Cyprus ako Cyperskú republiku neznamená, že je to aj správne“.

Cyperský prezident Christofias, ktorý vedie náročné rokovania pod patronátom OSN s Dervişom Eroğlu, prezidentom „Tureckej republiky severný Cyprus“ poďakoval Jerzy Buzekovi za podporu a hľadanie kreatívneho riešenia. Buzek navštívi počas svojej cesty obe strany ostrova a stretne sa s lídrami oboch častí.

Ankara má riešenie

„Som si istý, že ste už počuli frázu, že Ankara má kľúč k riešeniu cyperského problému“, povedal Buzekovi Christofias. Táto fráza je podľa neho aj podstatou riešenia cyperského problému.

Podľa neho by sa po návrate Varoshe a Famagusty do medzinárodného obchodu mohla konať veľká medzinárodná konferencia o Cypre za účasti EÚ.

V príhovore k parlamentu v Nikózii Buzej povedal, že dúfa, že Turecko aktívne podporí rozhovory o znovuzjednotení a konkrétne prispeje k dlhotrvajúcemu urovnaniu cyperskej otázky.

„Riešenie cyperského problému je na dosah“, povedal Buzek. „Len 60 kilometrov od miesta kde teraz sme je mesto Famagusta. Za svojich čias bolo jedným z najbohatších miest vo východnom Stredomorí a jeho štvrť Varosha bola jednou z top turistických destinácií na Cypre, ak nie v Európe.“ Od roku 1974 je Varosha opustená, zamrznutá v čase, plná prázdnych hotelov. „Famagusta je symbolom dnešnej neschopnosti a budúceho možného úspechu. Ilustruje obrovský potenciál, ktorý by mohlo zjednotenie Cypru odomknúť“, povedal Buzek.

Turecká tlač cituje Buzeka, ktorý povedal, že Európsky parlament sa bude zaoberať priamymi obchodnými vzťahmi so severnou časťou Cypru počas nasledujúcich mesiacov.