MF SR: Nový projekt umožní zakladanie zahraničných pobočiek firiem cez internet

Bratislava 3. septembra (TASR) – Informácie a pomoc pri zakladaní pobočiek v štátoch Európskej únie (EÚ) budú môcť slovenské firmy získať prostredníctvom digitalizovaných kontaktných miest na internete. Stane sa tak vďaka projektu Jednoduché Európske Sieťové Služby (e-SENS), do ktorého sa v auguste 2013 zapojilo Ministerstvo financií (MF) SR.

"Ide o jeden z najvýznamnejších európskych projektov, ktorého cieľom je uľahčiť prístup občanov a podnikateľov k elektronickým službám verejnej správy v rámci členských štátov EÚ," informoval dnes rezort financií. Úlohou projektu e-SENS, ktorý zastrešuje cezhraničné pilotné projekty, je zlepšovať a rozširovať už existujúce technické riešenia.

Projekt e-SENS prinesie podľa MF SR výhody aj pre bežných ľudí. Prepája totiž vnútroštátne digitálne služby pre občanov, ktorí navštívia iný členský štát pracovne, z dôvodu štúdia alebo počas dovolenky. Zároveň sa má uľahčiť prístup k využitiu zdravotníckych služieb v zahraničí a k využitiu právnych systémov únie.

Do projektu investuje Európska komisia (EK) počas troch rokov 13,7 milióna eur. Peniaze pôjdu najmä na ďalší rozvoj cezhraničných digitálnych verejných služieb. "Občania a podniky by mali mať možnosť vykonávať transakcie v rámci digitálneho jednotného trhu bez hraníc, v tom tkvie hodnota internetu," uviedla podpredsedníčka EK pre digitálnu agendu Neelie Kroes.

har zll