MFSR: Slovensko trvá na aktívnejšej výmene informácií s Cyprom

Bratislava 18. marca (TASR) – Slovensko trvá a naďalej bude trvať na tom, aby v pripravovanom memorande o porozumení s Cyprom bola zakotvená požiadavka SR o aktívnejšej výmene informácií medzi cyperskými daňovými autoritami a ostatnými krajinami Európskej únie (EÚ). V reakcii na víkendovú dohodu o zahraničnej pomoci tejto krajine to pre TASR uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva financií (MF) SR Radko Kuruc.

Pripomenul tiež, že pôvodná požadovaná pomoc v objeme 17 miliárd eur sa skresala na približne 10 miliárd eur. Zvyšok má Cyprus získať mimoriadnymi odvodmi z bankových vkladov či zvýšením korporátnych daní. "To znamená, že sa zatlačilo na Cyprus, aby si z veľkej časti vyriešil problémy sám," zdôraznil Kuruc.

Ministri financií eurozóny sa po dlhých rokovaniach v noci z piatka na sobotu dohodli, že Cyprus dostane medzinárodnú finančnú pomoc v objeme približne 10 miliárd eur na odvrátenie hroziaceho bankrotu. Krajina však musí výmenou za záchranný balík zvýšiť sadzbu svojich korporátnych daní z 10 % na 12,5 %. Bude musieť zaviesť aj jednorazový odvod vo výške 9,9 % zo všetkých bankových vkladov nad 100.000 eur a 6,75 % na menšie vklady.

Podľa medializovaných informácií Nikózia aktuálne uvažuje o inej štruktúre týchto poplatkov, tomu by však musela predchádzať dohoda s Euroskupinou. Cyperský parlament bude o príslušnej legislatíve rokovať pravdepodobne v utorok (19.3.).

Do programu finančnej záchrany Cypru by sa mohlo zapojiť aj Rusko navýšením už poskytnutej pôžičky vo výške 2,5 miliardy eur a prípadne znížením úroku, ktorý je momentálne na úrovni 4,5 %. Cyprus pôvodne tvrdil, že bude potrebovať záchranný balík v objeme až 17 miliárd eur.

vjo