Mikolášik: Kim Čong-un je neskúsený, a preto nevyspytateľný

Brusel 24. apríla (TASR) – Zahraničie berie severokórejského vodcu Kim Čong-una vážne, lebo je neskúsený a preto nevyspytateľný. Uviedol to poslanec Európskeho parlamentu (EK) Miroslav Mikolášik (KDH), ktorý je ako jediný z 13 slovenských europoslancov členom parlamentnej Delegácia pre vzťahy s Kórejským polostrovom (DKOR).

"Intenzívne sa zaoberáme touto otázkou po tom, čo nový líder Severnej Kórey si zvolil cestu konfrontácie. Zrušil všetky doterajšie zmluvy s Južnou Kóreou, vyhlásil vojnový stav a hrozí, že napadne svojho južného suseda raketami," opísal prácu výboru DKOR Mikolášik v rozhovore pre TASR.

Slovenský poslanec upozornil, že nielen v Európskom parlamente, ale všeobecne v rámci medzinárodného spoločenstva prevláda názor, že Kim Čong-un je nevyspytateľný, nakoľko je neskúsený a mohol by svoje hrozby splniť. Aj preto ho Európska únia, ale aj Spojené štáty berú vážne. Najmä keď doteraz nie sú badateľné náznaky rozumného alebo rozumnejšieho prístupu z jeho strany.

Mikolášik upozornil, že vzhľadom a situáciu na Kórejskom polostrove prebiehajú intenzívne rokovania s Čínou, ktorá je jediným spojencom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ale ako dodal, sú známky toho, že Čína nechce otvorený vojnový konflikt vo svojom tesnom susedstve.

"Niektorí diplomati sa nazdávajú, že ide o taktickú hru severekórejského komunistického lídra, ktorý si doma potrebuje zvýšiť popularitu, je menej obľúbený ako bol jeho otec Kim Čong-il a ešte menej ako jeho starý otec Kim Ir-sen, po ktorých prevzal moc," upozornil Mikolášik.

Slovenský europoslanec v tejto súvislosti zdôraznil, že sa pripravuje návšteva poslancov EP na Kórejský polostrov. Poslanci predpokladajú, že nebudú mať možnosť navštíviť KĽDR a preto chcú počas pobytu v Južnej Kórei z prvej ruky monitorovať vojenskú a politickú situáciu v regióne.

Na otázku, či Pchjongjang zámerne nestraší svet hrozbou vojny, aby potom formou ústupkov žiadal dôraznejšiu humanitárnu a ekonomickú pomoc, Mikolášik odpovedal, že EÚ, Južná Kórea a vôbec medzinárodné spoločenstvo už Severnej Kórei pomáhajú – najmä dodávkami potravín.

Ako dodal, Južná Kórea vytvorila na hraniciach so svojím severným susedom veľký priemyselný komplex, v ktorom zamestnáva tisíce Severokórejčanov.

"V Severnej Kórei je časť obyvateľstva, ktorá nemá ani na misu ryže denne. Je tam hlad a tamojšia situácia je spoločensky a politicky ťažko udržateľná. Aj preto je reálna predstava, že toto napínanie svalov má za úlohu odviesť pozornosť Severokórejčanov od ich skutočných problémov," skonštatoval Mikolášik.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

TASR vydá k správe zvukový záznam