Miloševič je mŕtvy, nech žije EÚ!

 

Krátka správa

Správa o Miloševičovej smrti zastihla ministrov zahraničných vecí EÚ uprostred víkendového rokovania v rakúskom Salzburgu o hodnotení integračného procesu Západného Balkánu do EÚ.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana uviedol, že hoci je Miloševičova smrť „smutnou udalosťou“, nemala by zatieniť „skutočnosť, že v dôsledku jeho politiky trpelo mnoho mužov a žien“. Vyzval srbský národ, aby „sa vyrovnal s Miloševičovým dedičstvom“ a „zaradil sa do rodiny európskych národov, kam patrí“.

Ministri zahraničných vecí EÚ však Belehradu pripomenuli, že pre rešpektovanie európskych ambícií Srbska je „potrebné nájsť riešenie problému statusu Kosova, prijateľného pre všetky zúčastnené strany“. Dodali, že očakávajú aj „plnú spoluprácu Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY)“. Srbsko musí do apríla 2006 vydať do Haagu bývalého vojenského veliteľa Ratka Mladiča.

Ministri zopakovali, že členstvo v EÚ je „rozhodujúcim cieľom“ Západného Balkánu. Na naliehanie krajín ako Francúzsko však tiež dodali, že pred vstupom ďalších krajín je potrebné vziať do úvahy „absorpčnú kapacitu“ Únie. Spomenuli, že v roku 206 prebehne diskusia o stratégii rozširovania, pretože francúzske a holandské „nie“ poukázali na obavy občanov z ďalšieho rozširovania EÚ smerom na východ po roku 2004.

Na rokovaní v Salzburgu sa zúčastnil aj kosovský prezident Fatmir Sejdiu a mimoriadny vyslanec OSN pre kosovské rokovania Marti Ahtisaari. Belehrad a Priština sa zúčastňujú na rokovaniach o nezávislosti Kosova pod záštitou OSN. Rokovania o statuse začali vo februári vo Viedni. Ďalšie kolo je naplánované na 17. marca 2006.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn vo svojom prejave v Aténach zopakoval úmysel EÚ podporovať nájdenie riešenia na základe pochopenia, že „Kosovo sa nesmie dostať späť pod nadvládu Belehradu.“ EÚ tiež očakáva, že Kosovo bude „realistické“ a uzná, že „status musí byť spojený so štandardmi, najmä čo sa týka ochrany menšín a opatrení pre decentralizáciu“.

Šéf zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Konstantin Kosačev uviedol, že Moskva verí, že je predčasné určovať status Kosova, a že nemôže byť prijaté žiadne riešenie, ktoré by vylučovalo vedenie Srbska. Srbsko nedávno navrhlo, aby sa riešenie otázky konečného statusu Kosova odložilo o 20 rokov.

Približne 90% dvojmiliónovej kosovskej populácie tvoria etnickí Albánci, ktorí chcú úplnú nezávislosť.