Mimoriadny májový summit EÚ bude zameraný na rast ekonomiky

Brusel 8. mája (TASR) – Lídri Európskej únie (EÚ) sa stretnú na mimoriadnom summite 23. mája, zameranom na hospodársky rast, informovali dnes diplomatické zdroje EÚ.

Iniciatívu zvolať mimoriadne zasadanie Európskej rady prejavil už pred niekoľkými dňami jej predseda Herman Van Rompuy. Hlavným dôvodom stretnutia predsedov vlád a hláv štátov EÚ budú rokovania na tému hospodárskeho rastu a vytvárania nových pracovných príležitostí.

Bude to v poradí už tretí summit EÚ v tomto roku, zameraný na hospodárske otázky, pričom táto téma bude aj súčasťou riadneho summitu EÚ v dňoch 29. a 30. júna.

Podľa niektorých diplomatických zdrojov bude predmetom májového mimoriadneho summitu i situácia v Grécku – minimálne na úrovni bilaterálnych rokovaní novozvolených gréckych predstaviteľov s ich európskymi kolegami.

Summit, ktorý vyvrcholí večerou lídrov EÚ, bude zároveň prvou veľkou príležitosťou pre nového francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda uviesť sa na európskej politickej scéne. Po dvoch rokoch to bude návrat k okrúhlemu stolu politických lídrov EÚ aj pre predsedu vlády SR Róberta Fica.

Účasť Hollanda na summite EÚ je očakávaná so záujmom, lebo nový francúzsky prezident vyzval na prehodnotenie európskej politiky -orientovanej na prísne rozpočtové škrty – čo ho môže dostať do konfrontácie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dam