Minister financií V. Shiarly nevylučuje privatizáciu štátnych podnikov na Cypre

Nikózia 18. januára (TASR) – Cyperský minister financií Vassos Shiarly nevylučuje, že ostrovný štát pristúpi k privatizácii, ak to bude nevyhnutné pre zabezpečenie záchranného úveru a zníženie dlhu na udržateľnú úroveň. Informovala o tom agentúra Reuters.

Shiarly v rozhovore pre Reuters potvrdil, že vláda v Nikózii formálne požiadala Rusko o predĺženie termínu na splatenie pôžičky vo výške 2,5 miliardy eur o päť rokov, na rok 2016. Vyhlásil tiež, že odpísanie časti gréckeho dlhu súkromnými veriteľmi v roku 2012, ktoré bolo súčasťou druhého záchranného balíka, bolo chybou, pretože vyvolalo otrasy v eurozóne.

Cyprus musel koncom júna 2012 požiadať o záchranný úver po tom, ako sa najväčšie banky na ostrove dostali do finančných problémov v dôsledku vysokého previazania s gréckym dlhom. Vlaňajšia výmena gréckych dlhopisov, pri ktorej museli súkromní veritelia odpísať vyše 70 % z ich hodnoty, zrazila cyperské banky na kolená.

"Výmena gréckych dlhopisov bola darom pre Grécko. Nežiadame dar. Žiadame o porozumenie a úver s férovými podmienkami, aby sme mohli prekonať finančné problémy, ktorým momentálne čelíme," povedal Shiarly.

Reuters dnes s odvolaním sa na zdroj z Európskej únie (EÚ) informoval, že návrh balíka finančnej pomoci pre Cyprus sa zrejme dokončí až v druhej polovici marca, po cyperských voľbách, ktoré sa budú konať vo februári. Ostrovný štát má dovtedy dostatok peňazí a nedostane sa do platobnej neschopnosti.

1 20 bal lom gl