Ministri EÚ i Ramussen sa k izraelskému náletu v Sýrii vyjadrujú vyhýbavo

Brusel 31. januára (TASR) – Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ sa dnes len veľmi opatrne vyjadrovali k správam o tom, že izraelské letectvo ostreľovalo ciele na území Sýrie.

Britský minister zahraničných vecí William Hague novinárom povedal, že nemá žiadne ďalšie informácie k tomuto prípadu. Jeho nemecký kolega Guido Westerwelle odmietol situáciu akokoľvek komentovať, kým nemá potvrdené informácie o tom, čo sa vlastne stalo.

Najnovší vývoj v Sýrii nechcel zatiaľ komentovať ani generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Spresnil, že aliancia situáciu v oblasti monitoruje.

Podľa medializovaných správ izraelské letectvo v stredu podniklo útok hlboko vo vnútrozemí Sýrie. Pokiaľ ide o terč paľby, informácie sa v závislosti od zdroja líšia.

Kým Izrael a západní diplomati tvrdia, že izraelské lietadlá v blízkosti hraníc Sýrie s Libanonom v stredu zaútočili na konvoj, ktorý prevážal zbrane určené pre hnutie Hizballáh, sýrska štátna televízia obvinila Izrael z útoku na vojenské výskumné centrum v dedine Džamrája, nachádzajúcej sa v priestore medzi Damaskom a blízkou hranicou s Libanonom.

Hnutie Hizballáh dnes vo svojom vyhlásení uviedlo, že terčom izraelského útoku bolo sýrske vedecko-výskumné centrum. Samotný útok ostro odsúdilo ako pokus o obmedzenie "arabskej vojenskej kapacity".

Americkí predstavitelia potvrdili izraelský nálet v Sýrii s tým, že jeho cieľom mal byť konvoj protileteckých zbraní, ktoré boli určené hnutiu Hizballáh.

Sýrska armáda poprela existenciu akejkoľvek zásielky. Tvrdí, že vojenské letectvo židovského štátu zasiahlo vedecko-výskumné zariadenie pri Damasku.

Hizballáh sa o nijakom konvoji vo svojom vyhlásení nezmienil, ale oznámil, že útok mal zabrániť arabským a moslimským silám v rozvoji ich vojenských možností.

Podľa izraelského servera Ynet news izraelská vláda zatiaľ nevydala v súvislosti so správami o nálete na ciele v Sýrii žiadne vyhlásenie. Minister financií Juval Steinitz, ktorý je aj členom tzv. bezpečnostného kabinetu, dnes na otázku izraelského rozhlasu uviedol, že o tom vie len z médií. "Inak povedané: bez komentára," dodal.

Podľa niektorých pozorovateľov izraelský nálet mal byť zrejme varovaním pre Damask, aby nevyzbrojoval nepriateľa Izraela pôsobiaceho v Libanone. Ako v dnešnom vydaní pripomína denník The New York Times, naposledy Izrael ostreľoval ciele na území Sýrie v roku 2007.

1 3 12 20 pel rsc