Ministri EÚ o uznaní palestínskeho štátu dnes nerokovali

Brusel 18. júla (TASR) – Rada ministrov zahraničných vecí EÚ na dnešnom rokovaní v Bruseli vyzvala na obnovenie mierových rozhovorov na Blízkom východe. Téma oficiálneho uznania palestínskeho štátu nebola predmetom rokovaní.

"EÚ stále verí, že treba dosiahnuť urýchlený pokrok na dosiahnutie riešenia v konflikte medzi Izraelom a Palestínou," uvádza sa vo vyhlásení európskych šéfov diplomacie. Ministri poukázali na to, že je nevyhnutné pokračovať v mierových rozhovoroch a vyzvali obe zainteresované strany, aby preukázali maximum zodpovednosti a zamerali sa počas svojich rokovaní na priamu podstatu problémov.

Európska únia zdôraznila ústredný význam, ktorý v blízkovýchodnom mierovom procese zohráva kvarteto sprostredkovateľov pre Blízky východ. Ministri zároveň vyjadrili plnú podporu vysokej predstaviteľke EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej a ocenili úsilie, ktoré v rámci kvarteta pre Blízky východ venuje pre vytvorenie reálnej perspektívy obnovenia mierových rozhovorov medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh